Pro vycházející žáky

OTÁZKY O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ

Uchazeči konají povinné jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky na školy a obory s maturitní zkouškou.

• Kde hledat informace o středních školách a nabízených oborech?

• Základní informace poskytují příslušné střední školy, mnoho informací naleznete na jejich webových stránkách
    • Při výběru střední školy vám také pomohou výchovní poradci na základní škole
    • Mnoho užitečných informací naleznete na internetových stránkách, které se specializují právě na vzdělávání, např.: www.stredniskoly.cz, www.nuov.cz, www.atlasskolstvi.cz
    • V informačních centrech mládeže (ICM)
    • Registr sítě škol naleznete na webu ministerstva školství www.msmt.cz
    • Každý rok vydává Národní ústav odborného vzdělávání publikaci Kam na školu?
    • Kritéria přijímacího řízení je ředitel školy povinen stanovit a zveřejnit pro první kolo přijímacího řízení u oborů vzdělání s talentovou zkouškou do 31. října, pro ostatní obory do 31. ledna  (údaje budou vyvěšeny na veřejně přístupném místě přímo ve škole a také na internetových stránkách školy). Po ukončení prvního kola přijímacího řízení může ředitel, podle školského zákona, vyhlásit další kolo přijímacího řízení, aby naplnil předpokládaný stav žáků.
  • Jak si přihlášku opatřit?

• Do kdy přihlášku podat?

• Přihlášky na veřejné střední školy musí být odevzdány nejpozději do 1. března .
    • Přihlášky na střední školy s talentovými zkouškami je nutné odevzdat do 30. listopadu.
    • Přihlášky se podávají přímo řediteli příslušné střední školy
    • Součástí přihlášky jsou dále doklady související s kritérii přijímacího řízení stanovenými ředitelem střední školy, např. doklady o výsledcích v odborných soutěží atd.
    • Nově je zrušena povinnost základní školy vydávat výstupní hodnocení. Protože jej základní škola nemá povinnost zpracovávat, nemůže již být ani součástí přihlášky ke vzdělání.
    • Žák může podat přihlášku na dvě školy. Na tiskopis se uvádějí dvě školy, pořadí škol je závislé na preferenci vybraných škol.
  • Do kdy musí ředitel informovat o výsledcích přijímacího řízení?

• Do 3 pracovních dnů formou vydání seznamu přijetých uchazečů.
    • Rozhodnutí o přijetí se přijatým uchazečům nevydává. Písemně se oznamuje výsledek přijímacího řízení pouze nepřijatým uchazečům.
  • Do kdy lze podat odvolání?

• Odvolání uchazeče proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí.
  • Je možné se do dalších kol přihlásit na každé střední škole?

• Hlásit se mohou uchazeči pouze na SŠ, jež druhá a další kola vypisují (školy nemusejí další kola vyhlašovat). Přehled nabízených volných míst najdou žáci přímo na středních školách.
  • Co je to zápisový lístek?

• Školský zákon ukládá uchazeči povinnost do 10 pracovních dnů po vyhlášení výsledků potvrdit zájem o školu zápisovým lístkem. Lhůta pro uplatnění zápisového lístku začíná běžet ode dne, kdy ředitel školy zveřejní seznam přijatých uchazečů, přičemž den vyhlášení výsledku přijímacího řízení se do běhu lhůty nezapočítává.
    • Škola, která do uvedené lhůty zápisový lístek neobdrží, uchazeče vyškrtne a nabídne jeho místo v dalším kole přijímacího řízení.

Aktualizováno (Čtvrtek, 19 Říjen 2017 11:36)

červenec 2018