NAŠI ŽÁCI REPREZENTOVALI ŠKOLU VE FLORBALE

Kluci ze šestých, osmých a devátých tříd vytvořili dva týmy, které se zúčastnily oblastního kola ve florbale. Po náročném dni plném sportovního nasazení si oba týmy shodně vybojovaly krásné 4. místo. Děkujeme žákům za vzornou reprezentaci školy a moc pěkný výsledek. Příště budou první :-). 

DEN NARUBY

V rámci projektu Hrdá škola se jeden z naši školních dnů nesl v duchu dne naruby. Záleželo na každém vyučujícím a třídě, jak tento den pojmou, ale většina žáků i zaměstnanců školy si obrátila oblečení naruby a místo dobrý den se zdravili nashledanou, v některých třídách část hodin učili sami žáci, jinde si děti ze zadních lavic sedly dopředu a obráceně. Byl to zábavně bláznivý den a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet, jaké to je, být učitelem :).

RODIČE A ŽÁCI V KERAMICKÉ DÍLNĚ

Krásnou akci pro žáky a jejich rodiče připravila p.uč. Šupejová, která do keramické dílny pozvala zájemce o společné tvoření. Vyráběly se adventní věnce, vánoční svícny, ozdoby na stromeček, a to vše za doprovodu koled, kávičky a drobného občerstvení. Zkrátka, už se ladíme na Vánoce :-).

PÁŤÁCI OZDOBILI VÁNOČNÍ STROMEČEK NA NÁMĚSTÍ

Překrásný vánoční stromeček, na jehož výzdobě se s paní učitelkami podíleli žáci obou pátých tříd, stojí spolu s dalšími na našem žateckém náměstí. Děti si s ozdobami i následným zdobením daly hodně práce, a proto i kvůli nim doufáme, že v letošní soutěži o nejhezčí stromeček, který tradičně vyhlašuje město a kterého se účastní všechny ZŠ a MŠ, vyhrají. Stromeček si můžete již nyní prohlédnout u informačního centra. Všem dětem děkujeme za zkrášlení města… :-).

KROUŽEK A PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Sedmáci si v rámci svého kroužku pro školní družinu připravili pro mladší žáky podzimní tvoření z přírodnin. Pomáhali dětem s lepením šišek, větviček a listů, věnovali se jim a pomáhali se vším, co bylo potřeba. A ti, kteří chtěli tvořit něco jiného, si mohli barvami nazdobit ježečka na špejli. Další společné odpoledne se všem opravdu líbilo :-).

STUDENTKY Z UNIVERZITY NA PRAXI NA NAŠÍ ŠKOLE

Studentky z PřF UJEP, budoucí učitelky přírodopisu, se přišly podívat, jak u nás vzděláváme děti. Samy se aktivně zapojily do výuky a laboratorních prací. Společně s dětmi jsme experimentovali, bádali a vědecky pracovali. Na závěr jsme pozvali do laboratoře také děti ze školní družiny a poodhalili jim „krásu“ přírodovědy. Jejich rozzářené oči a nadšení pro nás byly tou největší odměnou.

KROUŽEK ČTENÍ VE 3. A 4. TŘÍDĚ

Krásný kroužek čtení, ve kterém se každé dítě věnuje knize dle vlastního výběru, je určen žákům 3. a 4. tříd.  Děti mají nejen čas na klidnou četbu, ale mezi sebou si vypráví i obsahy knih a také si je vzájemně půjčují a vyměňují. Dle vlastní fantazie si také příběhy domýšlejí a dokonce kreslí knižní ilustrace. 

ŽÁCI 5.B PRO DRUHÁČKY

 
Žáci 5.B si připravili pro naše druháčky vědomostní soutěž. Děti postupně procházely osmi stanovišti v malých skupinkách a sbíraly body za své znalosti. A dařilo se jim. Všichni dokázali společnými silami dané úkoly splnit i odpovědět na otázky. Nakonec rozdali páťáci svým mladším spolužákům malou sladkou odměnu.

ŽÁCI 6.B UDĚLALI SBÍRKU NA ZVÍŘÁTKA

 
Velmi pěkné gesto přišlo ze strany žáků 6. B, kteří mezi sebou udělali dobrovolnou sbírku na zvířátka, která v rámci chovatelského kroužku máme na naší škole. Vybrali úctyhodnou částku za kterou jim velmi děkujeme a zvířátkům tak dopřejeme více sena, hoblin, salátku a jiného zobání :-).

DĚTI NA 1.STUPNI MĚLY PŘEDNÁŠKU Z MĚSTSKÉ POLICIE

Přednáška pro 1. stupeň, kterou vedl pan Benca z Městské policie a v průběhu které se děti mimo jiné dozvěděly, jak se správně a bezpečně chovat na silnici, byla pro naše nejmenší moc zajímavá. A největším zážitkem bylo, že si mohly prohlédnout a „osahat“ pouta, pendrek a vysílačku :-).

ŽÁCI PŘEDSTAVUJÍ LOKALITY ŽATECKA

Žáci se na semináři z ekologie pravidelně věnují životnímu prostředí místa, kde žijí, tzv. místně zakotvené učení. Ve skupině si vyberou lokalitu na Žatecku, která je jim blízká, má pro ně určité „genius loci“. S místem se blíže seznámí, provedou pozorování a zjistí o něm konkrétní informace, které zpracují do seminární práce. Výsledky své práce představují nejen spolužákům, ale nyní i Vám :-). 

ŽÁCI V NĚMECKÉM TROPICAL ISLAND

Nemalou snahou naší školy je, aby  žáci prožili nové zážitky i mimo školní lavice. Proto jsme  po dvou letech opět zorganizovali zahraniční zájezd do Tropical Islands. V pátek 11.11.2022 děti zažily atmosféru deštného pralesa s 20 tisíci různými rostlinami, tropickým mořem a 200 m dlouhou písečnou pláží. Zaplavaly si v Laguně Bali s vodopádem, divokou řekou a plno legrace zažily na tobogánech. Největší úspěch měla i letos Amazonia a 250m dlouhý umělý vodní kanál Wild Water River. Celodenní výlet zorganizovaný p.uč.Miklošovou a Evou Svobodovou se velmi vydařil a všichni se těšíme na další společně prožité výlety.

PROJEKT RECYKLOHRANÍ – VZKAZ (V) LAHVI 

V rámci projektu Recyklohraní, kterého se naše škola letos opět účastní, se žáci devátých a pátých tříd proměnili v Robinsonky a Robinsony a napsali poselství do plastové láhve. Vzkazy přináší zprávu o tom, jak s ohledem na životní prostředí máme správně zacházet s plastovými obaly, jak a proč je třídit a jak je to s jejich recyklací. Možná se ptáte, proč Robinson. Je to jednoduché – nechceme, aby se naše země stala opuštěným ostrovem plným nepotřebných odpadků. To by byla velká škoda. V případě plastových odpadů, ale nejen jich, je umíme velmi dobře zpracovat a materiál znovu použít.

BADATELSKÝ KROUŽEK UMÍ SOPKY

Děti v badatelském a přírodovědném kroužku vytvořily něco tak zajímavého jako je sopka. S pomocí kuchyňských přísad – ocet, soda a saponát – vykouzlily její chrlící „lávu“. Pokus byl efektivní i díky přidanému barvivu a děti velmi zaujal. Těšíme se, co vymyslí příště :-).

POZVÁNKA-Den naruby

DĚTIČKY V DIVADLE

Žáci z 1.A,1.B, 2. a 3. třídy dnes navštívili městské divadlo na krásném představení tradiční české pohádky Obušku z pytle ven. Zhudebněná pohádka děti pobavila, ale i poučila. Děti si především užily zpívání a interakci s herci. Už se nemůžeme dočkat dalšího představení :-).

VÝSLEDKY SOUTĚŽE O NEJKRÁSNĚJŠÍ PODZIMNÍ FOTKU

V měsíci říjnu vyhlásila třída 5.A v rámci akcí parlamentu soutěž „O nejkrásnější podzimní fotku“. Soutěže se zúčastnilo 28 žáků z prvního, ale i z druhého stupně.
Nebylo jednoduché najít tu NEJ fotku. Každá má své kouzlo a je něčím zajímavá.
S výběrem pomáhali učitelé, lidé na školním facebooku, svůj názor vyjádřili i samotní žáci. A jak to dopadlo?
Na prvním stupni se nejvíce líbily fotky:
Markéty Stehlíkové, 4.B
Šimona Klímy, 2. tř.
Tobiáše Cabáka, 5. A
Na druhém stupni to byla fotka od:
Barči Duchoňové, 8. tř
Matěje Kulhavého, 7. tř.
Ester Hannové, 9. tř.
Všem moc gratulujeme a děkujeme za účast.
Fotky si můžete prohlédnout na nástěnkách na chodbě 1. a 2. stupně.

POZVÁNKA NA VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

 

DÝŇOVÁNÍ v 6.A a 6.B

Odpolední posezení u kávy, čaje a sušenek v naší školní kuchyňce bylo velmi příjemné. Rodiče a žáci si přinesli dýně na dlabání a děti se oblékly do halloweenských kostýmů. Setkání mimo školní lavice bylo milé a těšíme se na další společně strávený čas :).

HALLOWEEN NA 1. STUPNI

První stupeň dnes ožil halloweenskými kostýmy a maskami. Děti se do masek čarodějnic, upírů a duchů oblékly ve všech třídách a den si zpestřily i soutěžemi a hrami s tématikou Halloweenu. Celé dopoledne se jim velmi vydařilo a třeťáčci si na závěr vyrobili i pěknou lucerničku :-).

DUBÁNCI VE 2. TŘÍDĚ – TVOŘÍME S RODIČI

Žáci druhé třídy vytvořili společně se svými rodiči velice krásné postavičky
z podzimních plodů. Inspirací se jim stala originální kniha od Kláry Smolíkové „Dubánek a tajný vzkaz“. Právě tato kniha z projektu „Knížka pro prvňáčka“ byla první knihou, kterou si druháčci ve škole přečetli společně. Originální postavičky z této knihy děti a rodiče natolik okouzlily, že si je chtěli zkusit sami vytvořit. A vypadají opravdu kouzelně :-).

DEN BEZ BATOHU

I letošní rok pokračujeme v projektu Hrdá škola – každý měsíc máme připraven jeden bláznivý den, kdy např. jdeme do školy s šílenými účesy, oblečeni jako dvojčata, v pyžamu nebo s kravatou a ve velké večerní. A v říjnu jsme si pro naše žáky připravili „Den bez batohu“ – den, kdy se aktovka nechá za dveřmi a děti si své školní věci naskládají do čehokoli, co je napadne (taška z Ikei, klec od morčete, obal od kytary, květináče..). Zúčastnily se všechny ročníky, od prvňáčků po deváťáky…..a všichni byli neskutečně kreativní 😀

6. A PŘIPRAVILA PROGRAM PRO 1.B

Krásný program v podobě halloweenského tvoření, písniček a drobných dobrůtek si pro mladší děti připravili starší žáci. Společně tvořili, povídali si, vzájemně se poznávali. Bylo to moc milé a společný čas se líbil všem :-).

DOPRAVNÍ VÝCHOVA 4. B

V měsíci září a říjen se žáci čtvrtých ročníků účastnili výuky dopravní výchovy na dopravním hřišti. Děti se učily bezpečnému a ohleduplnému chování v silničním provozu. Měly možnost procvičit si jízdu na kole na komunikacích podle pravidel. Po završení praktického i teoretického výcviku obdrží tzv „Průkaz cyklisty“. Mnoho šťastných kilometrů na silnicích přejeme :-).

Více ve fotogarelerii TADY.

POZVÁNKA NA DLABÁNÍ DÝNÍ V 6. A i 6. B

DÝŇOBRANÍ V 1. A i 1. B

Krásná akce pro prvňáky a jejich rodiče proběhla v prvních třídách – dlabaly se dýně, příjemně se povídalo a zobaly se dobrůtky, které připravili rodiče i paní učitelky.  Podívejte se na pár fotek:

PŘEDNÁŠKA VĚZNICE VŠEHRDY

Beseda pro žáky 2. stupně se zaměstnanci věznice Všehrdy byla zajímavá. Povídání bylo zaměřeno na potlačování patologických jevů ve škole, práci i ve vězeňství. Nemohla chybět ani ukázka práce psa a psovoda k detekci návykových látek…a šikovný pejsek našel, co měl :-).

PODZIMNÍ ÚKLID NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE 

V rámci podzimního úklidu okolí řeky Ohře a projektu 72hodin vyčistili žáci VII. třídy její břehy od lidských odpadků. Pomohli tak přírodě vydechnout si a uložit se k zimnímu spánku. Je smutné, že pro mnohé z nás je stále velkým problémem používat odpadkové koše a uklízet po sobě. Do akce se společně s žáky zapojil rovněž nový pan školník, Jan Baše, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohly i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec. Žáci požádali o podporu nejenom své rodiče, ale rovněž širokou veřejnost.

Současně byly v rámci projektu vysázeny na pozemku školy keře a stromy (třešně, jasmín a motýlí keř), které nám byly poskytnuty organizátory projektu. Třešeň si žáci zvolili v loňském školním roce v průběhu tzv. Ekotýdne jako symbolický strom školy.

Počasí se nám vydařilo, sluníčko se děti usmívalo a ty uklízely přímo s nadšením. Při úklidu jsme nalezli zvláště „zajímavé kousky“, např. dámské spodní prádlo, kuchyňské nádobí či matraci. Nasbíraného odpadu bylo opět velké množství, bohužel i přes fakt, že tuto lokalitu pravidelně dvakrát ročně uklízíme. Mezi odhozenými věcmi jsme nacházeli zejména plechovky, plastové lahve, obaly od polotovarů atd. Některý odpad se povaloval kupodivu nedaleko odpadkových košů.

Poděkování si zaslouží nejenom všichni zúčastnění žáci, ale také pan školník, který nám pomohl s technickým zabezpečením akce, technické služby města, městská policie a městský úřad.

Děkujeme také všem, kteří jsou natolik zodpovědní k našemu životnímu prostředí, že své odpadky odhazují do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.

PhDr. Ing. Silvie Svobodová, Ph.D.

PÁŤÁCI SPALI VE ŠKOLE 

První nocování ve škole si vyzkoušeli žáci pátých tříd. Akci jsme zahájili u řeky, kde jsme se věnovali pohybovým aktivitám a připravili večeři – v podobě opečených buřtů. Po návratu do školy, kdy si každý žák připravil svůj pelíšek, nás čekalo překvapení. Co by to bylo za večer bez stezky odvahy! Přestože trávíme ve škole hodně času a myslíme si, že všechna místa už známe, tma a ticho dokázalo některé z nás pořádně vystrašit. Večer jsme si zazpívali pár hitů a dokonce došlo i na tanec. Děkujeme rodičům, hlavně tedy maminkám, za připravenou snídani – všem chutnalo.

SOUTĚŽ-PODZIMNÍ FOTOGRAFIE S V.A

SPOLEČNÉ ODPOLEDNE STARŠÍCH ŽÁKŮ A DĚTÍ Z DRUŽINY

Krásné babí léto přivítalo naše sedmáky a děti ze školní družiny na prvním společném odpoledni plném zábavy i učení. Starší žáci z 2. stupně připravili aktivity se sportovním a zejména environmentálním zaměřením, např. na předcházení vzniku odpadu a jeho třídění, poznávání stromů, rostlin, ryb apod. Na konci nechyběly sladké odměny a rozzářené úsměvy všech zúčastněných. Bylo to krásné a děti se těší na další společně strávený čas :-).

VEČERNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Vážení rodiče a milí žáci, ve čtvrtek 13. 10. v 19 h Vás zveme do žateckého divadla na představení Zločin v přístavní krčmě. Jedná se o napínavou detektivku. Pro naše žáky a jejich rodiče jsme zajistili zvýhodněnou cenu 50 Kč za vstupenku. Pokud budete mít zájem, sdělte nám, kolik vstupenek budete chtít; peníze pošlete po dětech. Vstupenky zajístíme a předáme dětem. Nejedná se o školní představení, ale o večerní dobrovolnou akci, na kterou vás tímto srdečně zveme 🙂

PODZIMNÍ ÚKLID KOLEM OHŘE

V rámci podzimního úklidu na březích řeky Ohře vyčistí ve čtvrtek 13. 10. 22 dopoledne žáci VII. třídy naší školy tuto lokalitu od odpadků. Pomohou přírodě uložit se k zimnímu spánku. Některým z nás bohužel stále činí potíže uklízet po sobě a využívat odpadkové koše, které jsou mnohdy nedaleko. Do akce se společně s žáky zapojí jako každý rok pan školník, Jan Baše, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohou i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec. Žáci požádají o podporu a aktivní pomoc nejenom své rodiče, ale rovněž širokou veřejnost.

Současně budou v rámci projektu vysázeny na pozemku školy keře a stromy (třešně, jasmín a motýlí keř). Třešeň si žáci zvolili jako symbolický strom školy v průběhu tzv. Ekotýdne v loňském školním roce.

Vaši pomoc a spoluúčast na úklidu velmi oceníme. Děkujeme za podporu :-).

PhDr. Ing. Silvie Svobodová, Ph.D. a žáci VII. třídy

CHOVATELSTVÍ – VOLNOČASOVÁ AKTIVITA PRO DĚTI

I v letošním školním roce na naší škole pokračuje kroužek Chovatelství. Děti se dozví, jak se o zvířecí mazlíčky starat a aktivně se zapojí do péče. V našem školním chovu máme krásná zvířátka – králíčka Karlíka, morče Amálku, několik křečků a pískomilů a dva šneky Lissachatiny Immaculaty, kteří se už těší na péči od mladších dětí.

SEDMÁCI SE I LETOS BUDOU VĚNOVAT MLADŠÍM SPOLUŽÁKŮM ZE ŠKOLNÍ DRUŽINY

 

Žáci VII. třídy se budou také v letošním školním roce věnovat svým mladším spolužákům. Jedná se opět o tematické odpoledne, jehož zaměření si budou volit samotné děti.

Na úvodní setkání v úterý 4. 10. 22 od 14,00 hod si sedmáci připravili soutěžní odpoledne v přírodě se sportovním a zejména environmentálním zaměřením, např. na předcházení vzniku odpadu a jeho třídění, poznávání stromů, rostlin, ryb, sportovní aktivity apod.

EKOPOBYT – Skutečná škola v přírodě v lesích Českého středohoří

Sedmáci strávili jeden zářijový týden na tzv. ekopobytu v osadě Mentaurov a okolních lesích. Environmentálně zaměřený kemp byl nabitý
přírodovědně laděnými vzdělávacími aktivitami a plný smyslových zážitků v přírodě. Děti se stravovaly zvláště biopotravinami mnohdy od místních farmářů a dodavatelů. Současně byly vedeny k šetření s potravinami a třídění vzniklých odpadů. Žáci se seznámili s lesem, lesními ekosystémy, koloběhem živin v lese, skladbou místní fauny a flóry, především s bezobratlými. Zahráli si na zoology a vyzkoušeli si odchyt suchozemských a vodních bezobratlých, např. metodou smýkání. Své úlovky si pomocí klíčů určovali a zase propustili zpět do přírody. Podnikali rovněž několika kilometrové vycházky po okolí, např. na vrchu Hradiště si pojmenovali blízké kopce, u rozhledny Varhošť si zase opékali buřty a rozhlíželi po nádherné krajině Českého středohoří. V rámci programu se také seznámili s principy přírodních zahrad, při hře si zkoušeli navrhovat vlastní zahrady s dodržením nezbytných pravidel pro zajištění přítomnosti živočichů významných pro její udržitelnost. Následně jednu takovou navštívili a částečně se podíleli na její úpravě, okopávali stromky, odstraňovali
náletové dřeviny, lámali větve do štěpkovače, zakládali kompostér, upravovali lesní cesty apod. Učili se porozumět ekologickému značení, povídali si o rozdílech mezi ekologickým a konvenčním chovem hospodářských zvířat, rovněž si vyráběli domácí sýr, který poté posvačili. Pokusili se dohodnout na vhodné trase pro stavbu dálnice, a to v různých rolích, např. jako ochranář, občan, inženýr nebo daňový poplatník. Při hře na kůrovce se dozvěděli, jaký druh lesa lze považovat za ekologicky stabilní, a za soumraku v takovém lese naslouchali tajemným zvukům.
V průběhu celého pobytu si tvořili tzv. badatelský deník, do kterého si zaznamenávali všechny aktivity, nové poznatky a ukládali praktické upomínky. Současně si za pomoci her na podporu sociálního a osobnostního rozvoje upevňovali a posilovali zdravé vztahy v třídním kolektivu, učili se komunikovat a společně řešit problémy. Listovali jsme v přírodě i sobě samých jako v učebnici a věříme, že jsme se naučili mnoho nového, přiblížili se přírodě, zejména lesu, poznali své silné i slabé stránky a významně posílili vztahy ve třídě. Děkujeme organizátorům a lektorům ze Střediska ekologické výchovy SEVER Litoměřice za profesionálně připravený program.

PhDr. Ing. Silvie Svobodová, Ph.D.

Na fotografie se můžete podívat TADY.

ŠESTÁ A OSMÁ TŘÍDA V IQ LANDII LIBEREC

Exkurze v IQ Landii Liberec byla pro naši VI. A a VIII. třídu jako vždy plná zábavy, překvapení a učení se. Žáci se zúčastnili hodinové Science show, která byla díky chemickým pokusům strhující, některé pokusy si dokonce mohli vyzkoušet i sami žáci. Navštívili expozice nabité vědou – vodní svět a klamy, svět kolem nás, člověk nebo kosmo. Podívejte se na naše fotky, jak jsme se měli :-).

POKOS aneb příprava občanů k obraně státu

Žáci 2. stupně strávili den s vojáky AČR, kteří přišli představit projekt POKOS, jehož cílem je vhodnou formou vysvětlit žákům skutečnosti, které souvisejí s obranou státu, historií a tradicemi naší armády a jejím zapojením do řešení krizových situací vojenského i nevojenského charakteru. V rámci čtyřech vyučovacích hodin se děti seznámily se zdravotnickou přípravou, přípravou k civilní obraně spojenou s chemickou ochranou a sportovní střelbou, také si mohly prohlédnout a vyzkoušet vojenskou výzbroj a výstroj. 

PÁŤÁCI V PRAZE S UČITELI I RODIČI

Přestože počasí už není zrovna ideální pro podnikání výletů, tak jednoho takového se zúčastnili žáci pátých tříd. Jednalo se spíše o vlastivědnou exkurzi zaměřenou na nejznámější pražské památky. Naše trasa vedla od Pražského hradu na Václavské náměstí. Žáci navštívili Katedrálu sv. Víta, prošli se po Karlově mostě a nezapomněli jsme ani na Staroměstské náměstí. Procházka Prahou se dětem líbila. A nejen jim! Exkurze se mohli zúčastnit i rodiče – takže tímto děkujeme za jejich zájem a pomoc :-).

EKOPOBYT VII. třída

ORIGINÁLNÍ ŠKOLA V PŘÍRODĚ PLNÁ ZÁŽITKŮ V MENTAUROVSKÝCH LESÍCH

Celé dny jsme v lese, lovíme a poznáváme hmyz, samozřejmě ho živý vracíme do přírody,  brouzdáme se v potoce a pozorujeme ploštěnky, blešivce a jiné bezobratlé, válíme se v bahně, stopujeme zvířata, posloucháme les, dokonce i v noci.

Listujeme v přírodě jako v učebnici a snad se i něco nového naučíme

A děti? Ty jsou skvělé! Asi se nevrátíme, možná až s prvním sněhem :-D.

Náš program:

seznámení s lesem, smyslové hry

lesní ekosystém, koloběh živin v lese

večerní vycházka do lesa – se soumrakem

principy přírodní zahrady

jídlo, ekostopa potravin

tvorba třídního projektu

 

KROUŽKY NA NAŠÍ ŠKOLE

Letos jsme pro naše žáky opět připravili kroužky, na které se mohou přihlásit. Těšíme se na všechny děti, které naše volnočasové aktivity osloví :-).

Nabídka kroužků pro rodiče 1. stupeň 2022

Nabídka kroužků pro rodiče 2. stupeň 2022

Pokračujeme taky s kroužkem Baltíku, a to pro děti na 1. stupni, přihlášku najdete TADY:

EXPERIMENTY A MIKROSKOPOVÁNÍ V PŘÍRODOPISE

V hodinách přírodopisu se žáci s paní učitelkou Silvií Svobodovou často věnují zajímavým pokusům,  experimentům a mikroskopování. Nabízíme náhled do jejich hodin 🙂

Žáci VI. A a VI. B poprvé mikroskopovali a bavilo je to natolik, že chtěli prodloužit vyučování 😀

Žáci VIII. třídy se seznámili s laboratorní sadou PASCO a provedli jednoduchý experiment.

Žáci IX. třídy experimentovali s kvasinkami – „Je droždí živý organismus?“.

PÁŤÁCI V MEDEROVĚ DOMĚ

V úterý navštívili žáci pátých tříd Mederův dům. Tato vlastivědná exkurze byla zaměřena na dějiny našeho města. Žáci si prohlédli prostory nově zrekonstruovaného domu a měli možnost se i seznámit s historickými předměty a věcmi, které se v dobách minulých používaly 🙂

NAŠE ŠESTKY NA „ADAPŤÁKU“

Naši čerství šesťáci mají za sebou dva adaptační dny, které strávili společnými aktivitami, které je k sobě měli přiblížit a stmelit je v jednom kolektivu. Např. se s pomocí archů papíru dostávali z jedné strany tělocvičny na druhou, hádali žáka podle informací, které o sobě poskytnul, v týmech stavěli živé sochy a nejvyšší věž z papíru a mnoho dalších her, které pro ně naše metodistky prevence připravily. Děti byly báječné, do her se zapojovaly a my doufáme, že tyto první dny na 2. stupni strávily příjemně. Šesťáci, přejeme vám mnoho úspěchů a dobrou partu nejen do tohoto školního roku .

VELKÝ DEN PRO NAŠE PRVŇÁČKY

1. září jsme v naší škole slavnostně přivítali nové prvňáčky. Po úvodním přivítání byli žáčci šerpováni a pasováni na školáky, vyzkoušeli si i něco nakreslit a seznámit se s prostředím jejich nové třídy. První školní den si všichni krásně užili a těší se na další zážitky, které je čekají 🙂

SYMBOLICKÝ KLÍČ OD ŠKOLY BYL PŘEDÁN

Letos, stejně jako každý rok, byl mladším žákům předán symbolický klíč od naší školy. Deváťáci se v den vyvědčení naposledy rozloučili se svými učiteli a spolužáky a své působení ve škole ukončili předáním klíče, který u sebe celý rok uchovávali. Popřáli osmákům mnoho dobrého do nadcházejícího náročného roku a s tímto nadobro opustili zdi naší školy. Na shledanou, devítky! 🙂

DEVÁŤÁCI V MEDEROVĚ DOMĚ

Žáci 9. A stihli ještě před vysvědčením navštívit  Mederův dům – původně středověký dům, který se nachází v centru městské památkové rezervace a je chráněn jako kulturní památka ČR. Než v roce 2020 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, patřil k nejzdevastovanějším památkám v Žatci.

9. B NA VÝLETĚ V KRAJSKÉM MĚSTĚ

Nevyzpytatelné počasí zavedlo naše deváťáky po dlouhé době do Ústí nad Labem, kde navštívili čtvrtou nejšikmější věž na světě, a to věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie, která je vychýlená od své osy o 200 cm v důsledku spojeneckého bombardování v roce 1945. Žáci se svezli i kabinovou lanovkou na významnou dominantu města Větruši, odkud se kochali pohledem na krajské město a Mariánskou skálu. Bylo to prima.

    

OLYMPIJSKÝ BĚH

Žáci 3.- 5. tříd se zúčastnili celonárodní sportovní akce – Běh olympijského dne. Celý den jsme pojali jako projektový den. Žáci se seznámili s myšlenkou olympiády, připomněli si známé sportovní legendy a nakonec se zúčastnili běžeckého závodu. Dětem patří velká pochvala, neboť bojovaly do posledního metru tratě s úsměvem na tváři.

ROZLUČKA 5. B

V sobotu 25.6. se konala rozlučka V.B s paní učitelkou. Pět let na 1.stupni uteklo jako voda a po prázdninách uz budeme velcí školaci. Zažili jsme plno zážitků, radostí, ale i starostí. Věříme, že i 2.stupeň pro nás bude hračka 🙂
Kamila Tesařová a žáci V.B

ROZLUČKA 9. B

Velkolepou a nádhernou rozlučku se základní školou si pro své rodiče a učitele připravila třída 9. B. V úvodu žáci představili svůj žákovský film s názvem Úkol, poté si učitelé a rodiče zasoutěžili v soutěži Neriskuj!, Honza Šíma předvedl rychloskládání rubikových kostek, Michal Nápravník a Jirka Poděbradský ukázali umění s míčem, následovala scénka z Marečku, podejte mi pero a všichni zazpívali písničku s vlastním textem na melodii Dajány, kluci hráli na kytary…bylo to dojemné . Rodiče zajistili pohoštění na zahradě a nechyběl ani krásný dort a fotokoutek. Děkujeme deváťáci za nezapomenutelné odpoledne. Budete nám tady v září moc chybět .

VÝDEJ OBĚDŮ A INFORMACE ZE ŠKOLNÍ JÍDELNY

Výdej obědů:
27.06. – 29.06.2022 pouze do 13.00 hod.
30.06.2022 10.00 – 12.00 hod.
Odhlášení obědů:
Odhlášky obědů posledních tří dnů tohoto školního roku (28. – 30.06.2022) lze provést nejpozději do úterý 28.06.2022 do 8.00 hod.
Strávníci, kteří platí hotově si přeplatky za odhlášené obědy vyzvednou nejpozději do 29.06.2022.

Vážení rodiče,
vzhledem k velkému nárůstu cen potravin bude od 01.09.2022 navýšena cena na 1 oběd o 5,- Kč.
Záloha – žáci:
7 – 10 let 640,- Kč (1 oběd = 32,- Kč)
11 – 14 let 680,- Kč (1 oběd = 34,- Kč)
15 – 18 let 700,- Kč (1 oběd = 35,- Kč)
Stravné placené bankovním převodem je nutné zaplatit na měsíc září 2022 nejpozději do 20.08.2022. Nezapomeňte si, prosím, zvýšit zálohy.
Děkujeme.

OCHRANA ČLOVĚKA ZA MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ

Žáci si za pomoci hasičů a záchranářů zopakovali postupy při záchraně života a ochraně majetku. Hasiči žákům připomněli, že na různé druhy požárů patří jiné hasící přístroje, záchranáři je proškolili v másaži srdce a ve třídách si s vyučujícími zopakovali jak se chovat při živelných pohromách.

…….doufáme, že to nebudeme nikdy potřebovat, ale pokud ano, jsme připraveni.

ŠKOLNÍ VÝLET VI. TŘÍDY

S blížícím se koncem školního roku se naše třídy vydávají na školní výlety. Prvními výletníky byli šesťáci, kteří strávili svůj den v nádherném prostředí české přírody – Háj Petra Bezruče. Jednalo se o turistický výlet, žáci nachodili hodně kilometrů, ale nadýchali se čerstvého vzduchu a odpočinuli si od školních povinností 🙂

PŘEDNÁŠKA O VOJENSKÉ TECHNICE ZA 2. SV. VÁLKY

V hodině dějepisu měli žáci neobvyklý zážitek – přišel je navštívit bývalý žák naší školy Filip Čížek a blíže je seznámiL s vojenskou technikou používanou za 2. sv. války, o kterou se sám od dětství zajímá. Zároveň jsme si v tento den připomněli významné výročí 80. let od vypálení Lidic.
Filip žákům přiblížil využití tanků během 2. sv. války a přinesl ukázat artefakty z tohoto období (např. uniformu, palné zbraně, helmu tankistů, …). Takováto hodina se všem vážně dost líbila…

LABORKY V SEDMIČCE

Ve fyzice žáci prováděli pokus s rovnováhou na páce. A použili k tomu nejen závaží, ale i jiné předměty, které v penálech našli 🙂

FILM „SÍLA LIDSKOSTI – NICHOLAS WINTON“ ŽÁKY DOJAL 

Žáci druhého stupně v žateckém divadle zhlédli hraný dokumentární film s názvem Síla lidskosti – Nicholas Winton. V roce 1939 Nicholas Winton z vlastní iniciativy zachránil 669 převážně židovských dětí během nacistické okupace Československa tím, že je nechal přepravit do Velké Británie k náhradním rodinám. Dokument plný lidskosti a odhodlání bojovat proti zlu a zachránit ty nejzranitelnější byl velice dojemný a i největší drsňáci přiznali, že jimi snímek pohnul. Toto dílo nám všem připomnělo, jak je důležité vzájemně si pomáhat, předvídat situace a zajímat se o dění kolem nás. Po filmu následovala debata s panem Zdenkem Tulisem, televizním moderátorem a dramaturgem, který žákům zodpověděl jejich zajímavé otázky. Pokud se vám naskytne příležitost tento snímek vidět, neváhejte, film byl oceněn International Emmy Award 2002 za nejlepší dokumentární film.

ROZLOUČENÍ S TŘÍDOU 9. A

Naši milí deváťáci se pomalu loučí nejen se školním rokem, ale s celou základní školou. Pro své učitele si připravili posezení u pohoštění, upekli skvělý dort, zazpívali. Nechybělo ani poděkování vyučujícím a předávání dárečků i obrázků nakreslených konkrétním učitelům. Bylo to moc hezké, deváťáci, děkujeme, budeme na vás s láskou vzpomínat :-).

CELÁ ŠKOLA MALUJE NA KAMENY

Během letošního roku si všichni naši žáci vyzkoušeli, jaké je to malovat akrylovými barvami na kameny. S tématy HMYZ a STROM si pohráli od prvňáčků až po deváťáky. Zkrátka výtvarka zase trochu jinak…

PROJEKT LES

V rámci projektu Les se žáci VII. třídy seznámili s produkčními i mimoprodukčními funkcemi a významy přirozeného lesa a druhovou skladbou rostlinných zástupců v lese. Při tvorbě výukových plakátů (LAPBOOK) se museli nad významem lesa podrobně zamyslet a diskutovat o něm, uvažovat nad tématem ochrany lesa, své myšlenky formulovat a srozumitelně vyjádřit. Diskutovali nejenom o jeho znečišťování způsobeném především činností člověka, ale také museli navrhovat konkrétní a reálné způsoby ochrany lesa.

V českém jazyce se „procházeli lesem“ a své pocity vylíčili do poutavých textů. V anglickém jazyce si žáci rozšířili svou slovní zásobu spojenou s prostředím lesa. Ve výtvarné výchově se žáci věnovali kresbě a malbě stromu v proměnách světla dne a noci a jejich smyslovému vnímání.

Stěžejním cílem projektu bylo motivovat žáky ke kritickému přemýšlení o problémech spojených s ochranou lesa, aby si uvědomili, jak je les důležitý nejenom pro člověka, ale i pro přírodu jako takovou, že i oni mohou aktivně a efektivně přispět k jeho ochraně.

            

DEN DĚTÍ NA 2. STUPNI

Naši deváťáci připravili pro žáky z druhého stupně osm stanovišť kolem Ohře, která děti procvičila v kopu míče na branku, ve florbale, poznávání přírody, luštění hlavolamů, udržení míčku na lžičce nebo ve střelbě na terč. Nechyběla ani dvě stanoviště vytvořená IZS – hasiči a záchranáři – která všem žákům připomněla, jak se chovat a chránit sebe i ostatní za mimořádných událostí.
Soutěž mezi všemi žáky vyhrálo družstvo z VIII. třídy, na další místech skončily dva týmy z VI. třídy. Dopoledne se vydařilo, počasí přálo a žáci se bavili :-).

DEN DĚTÍ NA 1. STUPNI

Ani letos jsme nezapomněli na naše nejmilejší děti – starší žáci si připravili aktivity pro své mladší spolužáky, a tak všichni strávili zábavné a slunečné dopoledne plné her na hřišti u řeky Ohře. Děti si zablbly, zazávodily, opekly si špekáčky a dostaly dobrůtky. Krásný Den dětí :-).

PRÁZDNINY SE BLÍŽÍ, ŠESŤÁCI SE LOUČÍ SE ŠD

Léto je už opravdu za rohem, školní rok se blíží ke konci a žáci VI. třídy se loučí s dětmi ze školní družiny. Pro své spolužáky si připravili závěrečný kroužek plný zábavy, soutěží a her. Na několika stanovištích děti sportovaly, poznávaly naše ryby a zvířata, stromy a rostliny v okolí školy. Úkoly plnily ochotně a s nadšením. Za své výkony byly odměněny medailemi.

Šesťákům patří za pečlivou přípravu a realizaci pravidelných odpoledních setkávání s dětmi velké poděkování. V příštím roce budou na tuto oblíbenou aktivitu navazovat.

V ATLETICKÉM TROJBOJI ŽÁCI ZAZÁŘILI

 
Vybraní žáci z 4. a 5. tříd se zúčastnili atletického trojboje, který se konal na žateckém stadionu Mládí. Žáci měli možnost porovnat své síly se soupeři z ostatních žateckých škol. Soutěžilo se v běhu, hodu míčkem a skoku do dálky. Závěrečnou disciplínou byla štafeta. Naše družstva sice nedosáhla na medailové pozice, avšak stojí za to vyzdvihnout výkony jednotlivců. Anička Hejná se umístila na celkovém 2. místě v běhu na 50m a Víťa Kadavý získal 2 bronzové medaile za hod míčkem a běh. Moc gratulujeme!
 

HONZA BURDA JE TALENT!

20. května 2022 se uskutečnilo celostátní kolo základních uměleckých škol. Soutěže se zúčastnil i žák naší školy Jan Burda, který postoupil z kola krajského. Je to k neuvěření, Honzík v Praze vyhrál 1.místo v kategorii hra na trubku. Moc gratulujeme a jsme na Honzika velmi pyšní :-).

DEVÁŤÁCI VYROBILI SLUNEČNÍ SOUSTAVU

Na chodbě naší školy v těchto dnech najdete nápaditá ztvárnění naší Sluneční soustavy. Jedná se o práce kreativních deváťáků, kteří v rámci fyziky zhmotnili planety pro mladší žáky.

             

V CELOROČNÍ HŘE RECYKLOHRANÍ JSME NA 6. MÍSTĚ

V historicky první celoroční hře s Recyklohraním se naše škola umístila na 6. místě v rámci Ústeckého kraje; z obrovského počtu zúčastněných škol, kterých bylo 1668 se ta naše umístila na celkovém 43 místě!

Od září 2021 byly všem školám připisovány body za jejich spolupráci – jak za sběr, tak za aktivitu v osvětě, a my obdrželi krásných 2968 bodů. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na další velkolepý úspěch.

PŘEDNÁŠKY MP ŽATEC

V rámci spolupráce s Městskou policií v Žatci se v květnu v tělocvičně školy uskutečnila přednáška pro 2. stupeň z oblasti prevence kriminality, která byla zaměřena nejen na dopravu, ale i možnosti ohrožení ze strany neznámých osob a další rizikové faktory. Žáci také zjistili, co obnáší práce městských policistů, jaké pomůcky policisté používají a co obnáší jejich práce. Více prozradí fotogalerie:

DO PRAVĚKU V NÁRODNÍM MUZEU

Naši žáci se rozhodli podívat se do hluboké historie naší planety a otevřeli okna do pravěku. Nad tím, co viděli, užasli – komentovaná prohlídka v Národním muzeu v Praze provedla žáky expozicí pravěké přírody. V jednotlivých sálech si zkoušeli představit, jak vypadalo území naší země ve významných obdobích vývoje. Zavítali pod hladinu kambrického nebo jurského moře, do třetihorních lesů či na pláně lovců mamutů. Seznámili se s typickými zástupci živočichů a rostlin nejen na modelech, ale zvláště na fosilním záznamu. Proces vzniku fosilií si názorně vysvětlili.

V expozici Okna do pravěku měli žáci možnost ve čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují přelomová období v poznání historie života na Zemi od prvohor až po čtvrtohory. Prohlédli si prvohorní živočichy, jedny z nejstarších známých druhohorních plazů a pohlédli do očí hrozivě vypadajícímu šavlozubému tygrovi. Zjistili rovněž, že naše území bylo svědkem sopečné činnosti a vzniku mnoha jezer i močálů. Na závěr expozice pozdravil žáky obří mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a originální kostra srstnatého nosorožce :).

Více ve fotogalerii TADY.

DALŠÍ SPORTOVNÍ ÚSPĚCH 4. A 5. TŘÍD!

Naši žáci vybojovali bombastické 2. místo v okresním kole ve vybíjené v Lounech! Gratulujeme a přejeme další a další povedené soutěže :-).

KRÁSNÉ 2. MÍSTO V DOPRAVNÍ SOUTĚŽI

Žáci naší školy se zúčastnili okresního kola soutěže v dopravní výchově. Soutěž zahrnovala čtyři disciplíny – jízdu na kole podle pravidel, jízdu zručnosti, testy z dopravních předpisů a zdravovědy. Školu reprezentovali žáci 4. a 5. třídy: Anna Boháčová, Viktorie Dolejšová, David Niepauer a Vítězslav Kadavý a získali krásné 2. místo. K úspěchu gratulujeme.

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ

11. května 2022 proběhl další český den proti rakovině a naši školu navštívili žatečtí skauti, kteří zaměstnancům školy nabídli možnost finančně podpořit celonárodní sbírku zakoupením kytičky měsíčku lékařského. A zapojili se nejen pedagogové, ale i některé děti.

STROMY NAŠÍ ŠKOLY

Umíme správně pojmenovat všechny stromy, které rostou v okolí naší školy?

Odpovědět na tuto otázku pomohl žákům VI. třídy ZŠ Žatec, nám. 28. října dendrolog Jaroslav Holštajn. Při jarní procházce jsme si společně povídali o stromech rostoucích na školním pozemku i blízkém okolí školy, o jejich ekologii, významu a ochraně.

Jednotlivé stromy nejprve označili jmenovkami žákyně IX. A, které se v rámci semináře z ekologie pokusily o jejich identifikaci a správné pojmenování. Následně jejich práci zkontroloval dendrolog. Některé zástupce určila děvčata správně, např. tis červený, smrk pichlavý nebo jírovec maďal, u jiných si nebyla jistá, např. jsme se dozvěděli, že se nám před školou důstojně vyjímá krásný exemplář jedle stejnobarvé.

Teď, když už žáci vědí, jaké stromy rostou v okolí školy, shromáždí o nich nejdůležitější informace a připraví materiál na popisky k jednotlivým stromům, aby všichni žáci školy měli možnost blíže porozumět místu, kde žijí a vzdělávají se.

    

PŘEDNÁŠKA VZPOURA ÚRAZŮM

Po půl roce opět přijeli hendikepovaní lektoři z projektu VZP ČR VZPoura úrazům, který je  je zaměřen na prevenci úrazů a nehod u dětí a mladistvých.

Tentokrát se  žákům na 2. stupni snažili přiblížit problematiku úrazů, upozornit je na rizikovost určitých životních situací a naučit je, jak lze vhodnými preventivními opatřeními tato rizika omezit na minimum. Z vlastní zkušenosti vědí, jaké je to žít s trvalými následky po úrazu a dokážou děti motivovat k zodpovědné péči o vlastní zdraví a zdraví lidí v jejich okolí.

BABIČKÁM DO PEČOVATELSKÉHO DOMU OD NAŠICH DĚTÍ

Ve čtvrtek 12. 5. 2022 naše děti navštíví babičky v Domě s pečovatelskou službou v ulici U Hřiště, aby jim popřály ke Dni matek a aby je potěšily svým vystoupením, které si pro ně připravily. Za kytičky děkujeme Zahradnictví Cinke, žáci je babičkám s radostí předají :-).

DEN BLÁZNIVÝCH PONOŽEK

1. MÍSTO V MINIFOTBALE

Naši borci z VIII. třídy, IX. A a IX. B dosáhli skvělého úspěchu, když v minifotbale přehráli ostatní týmy z místních základních škol a vyhráli nádherné 1. místo! Gratulujeme a děkujeme za perfektní reprezentaci školy. Ať to kope i nadále :-).

Více fotek TADY.

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ

V průběhu každého školního roku probíhá nespočet soutěží, kterých se naši žáci účastní a které zkouší jejich matematické dovednosti nebo schopnosti anglicky komunikovat, testují jejich možnosti v českém jazyce, znalosti v dějepise, přírodopise nebo jsou zaměřeny na jejich pohybové dovednosti. Přinášíme Vám nyní ucelený přehled soutěží a výsledků, kterých naši žáci dosáhli:

MATEMATIKA – okresní kolo:

Maksim Dzenisiuk, VI. třída – 2. místo

Barbora Duchoňová, VII. třída – 9. místo

Jakub Hüttl, VII. třída – 10. místo

Lukáš Kříž, VII. třída – 13. místo

ČESKÝ JAZYK – okresní kolo:

Julie Žoltáková, IX. B –  4. místo

Jakub Fryč, IX. B – 18. místo

ANGLICKÝ JAZYK – okresní kolo:

Barbora Duchoňová, VII. třída – 8. místo

Julie Žoltáková, IX. B –  12. místo

DĚJEPIS – okresní kolo:

Petr Svoboda, IX. A – 18. místo

Ester Hanová, VIII. třída – 25. místo

Monika Kolářová, VIII. třída – 26. místo

TĚLESNÁ VÝCHOVA:

oblastní přebor škol ve vybíjené

výběr žáků IV. a V. tříd – 1. místo

výběr žákyň IV. a V. tříd – 2. místo

přebor Žatce v minifotbalu

výběr žáků VIII. a IX. tříd – 1. místo

Všem děkujeme za skvělou reprezentaci školy, gratulujeme ke krásným výsledkům a přejeme mnoho štěstí v příštích letech.

    

ŽÁCI V DINOSARIU

V úterý 19. 4. 22 se žáci 5. tříd a 9. A vypravili na exkurzi do Dinosauria, které sídlí v Pop Airport Praha a kde se nachází originální kostry dinosaurů a výstava minerálů. Žáky expozicí provedli šikovní paleontologové, kteří jim poutavým vyprávěním přiblížili život vyhynulých živočichů. Po výkladu byl rozchod a všichni mohli naplno využívat prostor výstavy, kde byly, kromě jiného, k dispozici interaktivní obrazovky s aktivitami typu kreslení dinosaura, hra hledání dinosaura nebo rozšiřující informace týkající se tohoto tématu.

VĚDA NÁS ZAJÍMÁ 

V úterý 19. 4. 22 navštívili naši žáci VI. a IX. třídy úžasný svět vědy v science centru IQLANDIA Liberec. Žáci měli možnost prohlédnout si v rámci přírodovědné exkurze mnoho interaktivních expozic, např. GeoLab a Živly. Blíže se věnovali stavbě zemské kůry, geologickým procesům, historii Země, vzniku nerostného bohatství. Mohli si také vyzkoušet některé exponáty. Přiblížili se vědeckému světu, jeho chápání očima vědce. Současně se zúčastnili zajímavého a atraktivního programu Živák – Sluneční soustava (Galaxie, naše místo v Galaxii, vesmírné vzdálenosti, vznik Sluneční soustavy, formování planet, velikosti planet a hvězd, noční obloha ze Země, Neptunu a jiných míst vesmíru, vícenásobné hvězdy).

Exkurze byla velmi přínosná zejména ve smyslu polytechnického vzdělávání, žáci si osvojili mnoho nových znalostí a zkušeností, mnozí z nich si uvědomili, že věda není něco, čeho bychom se měli bát a že jim není natolik vzdálená a nepochopitelná. Objevili kouzlo experimentu. Exkurzi lze hodnotit jako velmi inspirující pro jejich další osobnostní rozvoj zvláště v oblasti polytechnického vzdělávání a kariérního růstu.

Poděkování za možnost zrealizovat exkurzi náleží rovněž KÚ Ústeckého kraje, který se v rámci projektu IKAP2 podílel na zajištění dopravy.

PhDr. Ing. Silvie Svobodová, Ph.D.

         

KOMISIONÁLNÍ PŘEZKOUŠENÍ (§ 38)

Komisionální přezkoušení žáků plnících povinnou školní docházku mimo území ČR (§ 38) proběhne 16. 6. – 17. 6. 2022 ve 13,00 hod (1. stupeň) a 16. 6. – 18. 6. 2022 ve 14,00 hod (2. stupeň). Odkaz na žádost o přezkoušení naleznete TADY. Žádost je nutno vyplnit a odeslat. V případě nejasností kontaktujte TU.

EKO TÝDEN

PROJEKT LEONARDO DA VINCI

V dubnu se celá naše škola podílela na projektu LEONARDO DA VINCI. Žáci si prohloubili své znalosti o renesančním umění a také zjistili mnoho zajímavostí o životě a díle tohoto geniálního umělce. Leonardo nás provázel všemi vyučovacími předměty. Na 1. stupni žáci ve výuce českého jazyka zapojili kritické myšlení a rozvíjeli čtenářskou gramotnost. V matematice si lámali hlavy nad logickými úlohami, rébusy a šiframi, také si zahráli na vynálezce a malíře. Na 2. stupni učitelé připravili pro žáky spoustu badatelských a kreativních aktivit od pozorování rostlin, luštění šifer, popisu výtvarného díla, přes tvorbu koláží, výroby modelů vynálezů až po soutěže a únikovku. Součástí projektu bylo divadelní představení agentury Pernštejni, kde jsme si mohli prohlédnout i interaktivní modely Leonardových vynálezů.

Více ve fotogalerii Pernštejni, I. stupeň, II. stupeň nebo na stránkách jednotlivých tříd.

ZÁPIS 2022/2023

V naší škole jsme přivítali opravdu velké množství dětí, které se v doprovodu rodičů přišly zapsat do 1. třídy 2022/2023. Všem rodičům děkujeme za důvěru a těšíme se na shledání v září.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2022

Ve dnech 29. a 30. 3. jsme naši školu otevřeli široké veřejnosti. Mohli jste nahlédnout do počítačových učeben, laboratorní učebny, tělocvičny, do výuky na 1. i 2. stupni. Těšilo nás, že jste této možnosti hojně využili. A těm, kteří to nestihli, přinášíme náhled prostřednictvím fotogalerie – výuka, interiéry školy.

SPOLEČNĚ CHRÁNÍME PŘÍRODU

V roce 2021 jsme s dětmi a rodiči vytřídili 85 kg použitých baterií. Z tohoto množství bylo získáno 63 kg kovonosných druhových surovin, které budou využity při výrobě nových produktů. Děkujeme za Váš zodpovědný přístup .

ŠESŤÁCI VE FYZICE

Šesťáci měřili objem a hmotnost nepravidelných těles, například kamenů z okolí školy a zjišťovali jejich hustotu .

ÚKLID NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE

V rámci pravidelného jarního úklidu na březích řeky Ohře vyčistili žáci VI. třídy Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny lokalitu od železného mostu k lávce od odpadků a pozůstatků „moudré“ lidské činnosti. Ukázalo se totiž, že pro některé z nás je stále problémem využívat odpadkové koše a uklízet po sobě. Do akce se společně s žáky zapojil opět pan školník, Jan Baše, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohly i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec.

Počasí nám vyloženě přálo, sluníčko se na děti usmívalo a ty nadšeně a pečlivě uklízely. Odpadu jsme nasbírali výrazně více než na podzim. Mezi odhozenými věcmi jsme nacházeli např. plastové lahve, plechovky, baterie, ale také např. plastovou židli, kbelík, velký plechový hrnec, několik matrací, spoustu igelitových pytlíků atd. Poděkování patří všem zúčastněným žákům, protože se pro úklid rozhodli sami navzdory náročným a ne příliš komfortním podmínkám, dále panu školníkovi, který nám pomohl s technickým zabezpečením akce, technickým službám města, městské policii a městskému úřadu.

Děti děkují také mamince jednoho z žáků, paní Pichnarčíkové, která pro ně připravila bohatou sladkou odměnu, ta jim udělala velikou radost.

Děkujeme také Vám všem, kteří jste natolik zodpovědní k sobě i svému okolí tím, že odhazujete odpadky do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.


TŘÍDA V. A OBDRŽELA PODĚKOVÁNÍ

Tým Recyklohraní zaslal žákům V. A poděkování za spolupráci a splnění osvětového úkolu „Závody naruby“. Tento úkol se týkal záludných otázek, které byly spojeny s recyklací drobných elektrospotřebičů a baterií a informacemi jak tyto výrobky využívat smysluplně a zbytečně s nimi neplýtvat.

TURNAJ V PIŠKVORKÁCH

 Žáci z V. B připravili pro třetí třídy turnaj v piškvorkách. Turnaj byl velmi vyrovnaný a napínavý po celou dobu konání.
Ve III. A se na 1. místě umístila Eliška Tesařová, na 2. místě Natálka Krausová a na třetím Daniil Kravčenko. Ve III. B se na 1. místě umístil Martin Zajíc, na 2. místě Kareem Soušek a na 3. místě Anička Vránková.  Absolutním vítězem z obou tříd se stala Eliška Tesařová ze třídy III. A. Gratulujeme!

DEMONSTRACE SKLENÍKOVÉHO EFEKTU

„Klima se mění, Země je unavená a co my na to? Pojďme otevřít oči a o změně klimatu se učit. Změna klimatu je totiž hrozbou pro nás všechny, současný neutěšený stav ŽP vyžaduje neodkladné řešení. A každý z nás může svým, byť možná malým a pro některé ne zcela na první pohled viditelným, způsobem přispět. Pusťme se do toho, je to i naše Země i my tady ŽIJEME a chceme spokojeně žít dál, nejenom MY, ale i DALŠÍ GENERACE. I naše děti ke změně CHTĚJÍ PŘISPĚT :-D.

ŽÁCI UKLÍZEJÍ KOLEM OHŘE

Žáci VI. třídy se chystají na jarní úklid obou břehů řeky Ohře, a to od hřiště FK Slavoj Žatec přes železný most po cyklostezce směrem k fotbalovému hřišti s umělým povrchem přes lávku zpět k hřišti FK Slavoj Žatec. Akce je naplánovaná na čtvrtek 24. 3. 22 dopoledne, snad se jejich akce vydaří a počasí jim bude přát 🙂

TÝDEN PLNÝ BAREV

Čeká nás týden plný barev! Některé třídy pojedou podle určených tematických barev, jiné si to vymyslí jinak. Jedna věc je ale jistá – všichni budeme barevní. Kdo jde do toho s námi?

NOVÁ POSILA V CHOVATELSKÉM KROUŽKU

Představujeme Vám nové členy chovatelského kroužku – osmáka degu, morčátko a králíka. Určitě se jim u nás bude líbit :-).

   

ŽÁCI ZKOUMALI BUŇKU A SEZNÁMILI SE S NOVÝM ČLENEM

V naší přírodovědné učebně se dějí zajímavé věci – šesťáci pod mikroskopem zkoumali rostlinnou buňku a taky se jako první seznámili s novým členem našeho pracovního týmu – kostrou Adamem , který se dnes zapojil do výuky a zdá se, že bude stejně oblíbený, jako jeho předchůdce .

ŽÁCI VYTVOŘILI NÁDOBY NA ODEVZDÁNÍ VYSLOUŽILÝCH MOBILŮ

Naše škola žije mnohými projekty, jedním z nich je Recyklohraní, které u nás probíhá řadu let. Úkol, který žákům přiblížil problém s negativním dopadem mobilů na životní prostředí, byl tentokrát z kreativního ranku – vytvořit nádobu na sběr nepoužívaných nebo nefunkčních mobilních telefonů. Do nelehkého úkolu se zapojili někteří žáci z 1. i 2. stupně, jimi vytvořené nádoby jsou nyní umístěny na chodbách školy a mohou být plně využity žáky i jejich rodiči pro odevzdání vysloužilého mobilního zařízení.

   

 

ROBOTIKA NAŠE ŽÁKY BAVÍ

V hodinách informatiky se žáci nově věnují robotice. Co to je? Jedná se o vědu o robotech, jejich designu, výrobě a aplikacích, robotika úzce souvisí s elektronikou, mechanikou a softwarem. Naši žáci pracují se stavebnicí Lego Mindstorms, která jim umožňuje robota si postavit, naprogramovat a otestovat! :-O

TEPLÁKOVÝ DEN BYL FAJN

Další tematický den, kterým jsme si zpestřili školní docházku, byl teplákový den. Do příjemného domácího oblečení se ráno oblékli nejen prvostupňoví a druhostupňoví žáci, ale opět i učitelé a zaměstnanci školy. V teplákách ve škole to bylo fajn:

LABORKY V PŘÍRODOPISE

Deváťáci v hodině vytvářeli iluzi horninového cyklu pomocí nastrouhaného vosku ze svíček a objevovali hlavní geologické procesy – na postup se můžete podívat: