TEPLÁKOVÝ DEN BYL FAJN

Další tematický den, kterým jsme si zpestřili školní docházku, byl teplákový den. Do příjemného domácího oblečení se ráno oblékli nejen prvostupňoví a druhostupňoví žáci, ale opět i učitelé a zaměstnanci školy. V teplákách ve škole to bylo fajn:

LABORKY V PŘÍRODOPISE

Deváťáci v hodině vytvářeli iluzi horninového cyklu pomocí nastrouhaného vosku ze svíček a objevovali hlavní geologické procesy – na postup se můžete podívat:

TŘI KRÁLOVÉ VE ŠKOLE

V prvním lednovém týdnu nás navštívili Tři králové. Dětem připomněli tuto tradici, děti se dozvěděly, kterými dary kdysi uctili Ježíška v Betlémě, vysvětlili jim, co znamená nápis K + M + B + 2022, seznámili je s charitativní Tříkrálovou sbírkou, která letos probíhá již 22. rokem a společně si zazpívali koledu „My tři králové jdeme k vám“. Peníze dětí zůstaly v aktovkách, naši školní králové byli podpořeni jen zaměstnanci školy 🙂 (možnost přispět lze online tady).

Na dveře školy i každé třídy Tři králové napsali nápis K + M + B + 2022, což jsou počáteční písmena latinských slov Christus mansionem benedictat, což znamená „Ať Kristus požehná tomuto domu“ a písmeno K pravděpodobně plyne z počeštěné formy jména Christus – Kristus. Křížky mezi jmény, které bývají často nesprávně zaměněny za znaménko plus, zastupují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna i Ducha Svatého. Časem si lidé z latinských písmen vymysleli jména „králů“ – Kašpar, Melichar a Baltazar, ačkoliv se dodnes neví, kolik jich přesně bylo a už vůbec se neví, jak se jmenovali.

Každopádně je to krásná tradice, tak K + M + B + 2022 Vám všem!

SOUTĚŽ JE ZA NÁMI

Soutěž „Knižní šifry“, kterou pro žáky připravila p. uč. Holštajnová, je definitivně u konce. Do soutěže se zapojilo celkem 27 žáků a všichni byli odměněni dobrůtkami ke svačince.

Nejhojnější účast žáků byla ze 4.A a z 9.B, ale účastnili se i žáci z 1., 2. třídy i z dalších tříd. Doufáme, že si účastníci soutěže dobře ověřili své znalosti a naučili se i něco nového z oblasti literatury.

     

DĚTI SE O VÁNOCÍCH STARAJÍ O ŠKOLNÍ ZVÍŘÁTKA

Své Vánoce si užívají i zvířátka z chovatelského kroužku. Nemějte strach, je o ně dobře postaráno. Členové kroužku, jako adoptivní rodiče, se o ně budou starat po dobu vánočních prázdnin.
 

NA VÁNOCE JSME SE HODILI DO GALA

Před vánočními prázdninami jsme se vystrojili a oslavili poslední společný školní den roku 2021 v gala. Ve slavnostním oblečení o to víc na všechny dýchla příjemná atmosféra sladkého očekávání Vánoc. Rodičům patří díky za krásně ustrojené ratolesti a dětem za mimořádně společenské chování. Bylo to fajn 🙂

DEN V GALA

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA VE ŠKOLE

Naše děti letos poctil svou návštěvou Mikuláš se svou suitou – anděly a čertisky. Navštívili všechny děti na I. stupni, které byly obdarovány mikulášským balíčkem s mnoha dobrůtkami a Mikuláš nezapomněl ani na starší žáky, kteří si své sladkosti taktéž zasloužili. Na naši netradiční návštěvu se můžete podívat i Vy:

       

STROMEČEK NA NÁMĚSTÍ ZÍSKAL 2. MÍSTO!

Moc nás těší, že stromeček, který naše děti ozdobily a který krášlí žatecké náměstí, získal nádherné 2. místo. Pokud půjdete kolem informačního centra, můžete se na něj podívat.

STROMEČEK NA NÁMĚSTÍ

Naši páťáci se každoročně zapojují do zdobení vánočních stromečků, které krášlí náměstí Svobody. Letos se náš krasavec pyšní keramickými hvězdami, zvonečky a stromky a nechybí ani šišky se skořicí. V průběhu prosince můžete nasát vánoční atmosféru i ze stromečků ostatních škol, které jsou rozmístěné po obvodu náměstí.

  

SOUTĚŽ „KNIŽNÍ ŠIFRY“

Další zajímavá soutěž pro naše žáky I. i II. stupně je tu! Tentokrát se podíváme na knižní šifry, které skrývají názvy knížek. Kdo vyluští správné odpovědi, uvede své jméno a třídu a vše odešle na holstajnova@3zszatec.cz, může získat dobrou odměnu. Své odpovědi posílejte do 13. 12. Těšíme se 🙂

I. stupeň:

II. stupeň:

GRATULUJEME FLORBALISTŮM

Naši žáci se zúčastnili Přeboru Žatce ve florbale, který se tradičně konal na ZŠ Jižní.
Družstvo mladších žáků (6. +. 7. třída) dosáhlo velkého úspěchu, když v konkurenci takových škol jako je ZŠ Jižní či ZŠ Petra Bezruče prošlo celým turnajem bez jediné porážky. Až v rozhodujícím utkání o první místo podlehlo, po obrovské bitvě v prodloužení, družstvu žateckého gymnázia a dosáhlo nádherného druhého místa!!!
Družstvu starších žáků (8. + 9. třída) už se tolik nedařilo a přesto, že svedli velice bojovná a vyrovnaná utkání, umístili se na 5. místě.
Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Fotogalerie TADY.

ANGLIČTINA S AMERIČANEM

Naše škola spojila své síly s jazykovkou Easyspeak, která umožnila žákům 100 vybraných škol procvičovat angličtinu s rodilým mluvčím online, a to prostřednictvím soutěže mezi jednotlivými školami.

V následujícím školním roce se naši deváťáci každý měsíc setkají s Američanem Grantem a žáky druhé základní školy ZŠ a MŠ Načeradec, se kterou budou v přátelském duchu měřit své komunikační dovednosti.

Naši zkušení angličtináři si v první hodině vybrali jméno „Halloween guys“ – netradiční název týmu si zvolili proto, že jsme halloween právě slavili. V úvodu mluvil každý člen o svých zálibách, poté se přešlo k první aktivitě, ve které žáci hledali skryté položky. Instrukcemi navigovali Granta, který jednotlivá okénka obrázku otevíral a odhaloval, zda byl daný tip úspěšný. Hlavní aktivita byla zaměřená na kladení zajímavých otázek a vymýšlení nevšedních odpovědí, a to podle zadaného tématu.

Naši „Halloween guys“ v první hodině tým „Dogs“ porazili a do příštího kola si nesou nejen dobrý pocit z vítězství, ale především vzpomínku na zábavnou hodinu a možnost otestovat si svou schopnost komunikace.

TURISTIKA NA 1. STUPNI

V letošním školním roce 2021/22 se naši žáci opět mohou jednu sobotu v měsíci vydat společně se spolužáky na plánovaný výlet do přírody.
Paní učitelky Miklošová a Šolcová organizují výlety s pestrou tématikou, aby děti poznaly nová místa, dozvěděly se spoustu zajímavých informací, prožily nezapomenutelná dobrodružství a užily si spoustu legrace. Poděkování patří i dalším kolegyním z 1.stupně, které tuto akci podporují.

GRATULUJEME RYBÁŘŮM

Na tradičním dvoudenním závodě v lovu ryb udicí Feeder Mazec Cupu získal nadaný mladý rybář Artur Zoul z Libočan pohár za první místo v kategorii juniorů. Spolu se šampionem závod absolvoval i další náš žák, a to Jan Koubek. Vítězi gratulujeme a oběma rybářům přejeme do budoucna mnoho dobrých úlovků.

PODZIMNÍ ÚKLID NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE

 

V rámci podzimního úklidu okolí řeky Ohře vyčistili žáci VI. třídy její břehy od odpadků z lidské činnosti. Pomohli tak přírodě uložit se k zimnímu spánku. Pro některé z nás je bohužel problém využívat odpadkové koše a uklízet po sobě. Do akce se společně s žáky zapojil opět náš pan školník, Martin Krabec, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohly i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec. Žáci požádali o podporu nejenom své rodiče, ale rovněž širokou veřejnost.

Počasí nám docela přálo, občas na nás vykouklo i sluníčko. Děti byly skvělé, uklízely skutečně s nadšením, dokonce se předháněly v množství nasbíraného odpadu. Při úklidu jsme nalezli injekční stříkačky, o kterých jsme následně informovali Městskou policii v Žatci. Nasbíraného odpadu bylo letos opravdu velké množství, bohužel i přes fakt, že jsme tuto lokalitu uklízeli s loňskými deváťáky také na jaře. Mezi odhozenými věcmi jsme nacházeli např. pneumatiku, kbelíky, lahve od alkoholu, plechovky atd. Nejčastěji byly břehy řeky „krášleny“ plastovými lahvemi.

Poděkování si zaslouží nejenom všichni zúčastnění žáci, ale také pan školník, který nám pomohl s technickým zabezpečením akce, technické služby města, městská policie a městský úřad. Ráda bych rovněž poděkovala paní Pichnarčíkové, mamince jednoho z žáků, za odměnu, kterou pro děti přichystala v podobě ovocného džusu a malého mlsání.

Děkujeme také všem, kteří jsou natolik zodpovědní k našemu životnímu prostředí, že své odpadky odhazují do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.

PhDr. Ing. Silvie Svobodová, Ph.D.

MIKROSKOPOVÁNÍ V PŘÍRODOPISE

Naše škola velmi dbá i o praktickou stránku učiva aneb učebnice je dobrý sluha, ale špatný pán. V hodinách přírodopisu žáci napříč všemi třídami pracují s mikroskopy a laboratorními nástroji v naší nové laboratorní třídě. Představujeme vám pohled do hodiny i do mikroskopu. Více fotek TADY.

DĚTI MAJÍ CHOVATELSKÝ KROUŽEK

V letošním školním roce 2021/2022 se u nás ve škole zabydleli školní mazlíčci, o které se starají především sami žáci v rámci Chovatelského kroužku pod vedením paní učitelky Tesařové. Zatím máme dva pískomily, křečka a dva africké šneky – oblovky. Postupně budeme rozšiřovat.
Chtěli bychom moc poděkovat panu Radkovi Urbanovi z Chovatelských potřeb a akvaristiky – Náměstí Svobody Žatec za věnování dvou terárií. Moc děkujeme.

Na více fotografií našich miláčků se podívejte TADY.

SPOLUPRACUJEME S JAZYKOVOU ŠKOLOU

Našim žákům se letos naskytla skvělá příležitost – každý měsíc se žáci 9. tříd účastní hodiny s rodilým mluvčím a budou tak moci posunout své komunikační schopnosti na vyšší úroveň. Jsme moc rádi, že můžeme spolupracovat s jazykovou školou EASYSPEAK, která žákům nejen zajistila lektora, ale také připravila zábavné výukové materiály. Letos se máme opravdu na co těšit! Pokud by i Vás, rodiče, zajímala výuka anglického jazyka s rodilým mluvčím online, neváhejte a podívejte se TADY.

TEMATICKÁ AKTIVITA PRO ŠD

Žáci VI. třídy a dívky z IX. A Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny se rozhodli navázat na velmi úspěšnou aktivitu, kterou pravidelně organizovali žáci 2. stupně pro své malé spolužáky, a to tematické odpoledne pro děti ze školní družiny. Stejně jako jejich předchůdci mají rádi, když se jejich spolužáci smějí a baví, rozhodli si tedy opět realizovat každou středu odpoledne pro své malé kamarády zábavné odpoledne, jehož zaměření si budou volit sami účastníci. Bližší informace naleznete ZDE.

Na úvodní setkání 13. 10. 21 si žáci připravili soutěžní odpoledne v přírodě se sportovním a zejména environmentálním zaměřením, např. na předcházení vzniku odpadu a jeho třídění, recyklaci elektrospotřebičů a baterií (projekt RECYKLOHRANÍ) apod. Bližší informace naleznete ZDE.

DEVÁŤÁCI SE UMÍ ODVÁZAT!

S koncem školního roku se blíží i konec vlády 9. třídy, která své místo přenechává mladším ročníkům. I Vy se můžete podívat na jejich bláznivý den, který využili k focení poslední třídní fotky. A jak se můžete sami přesvědčit, převleky si všichni náležitě užili:

               

DĚJEPIS NENÍ NUDA

Dějepis na 2. stupni není jen o ležení v knihách – 7. třída a 8.B se nedávno vypravili po stopách historie a sami žáci se stali průvodci po středověkých památkách Žatce – díky domácí přípravě na zadané téma se z nich stali obstojní znalci našeho města.

Zjistili, že Žatec měl kromě hradeb původně 4 brány, z nichž do současnosti se zachovaly jen dvě – Libočanská a Kněžská. Prohlédli si i městskou radnici s věží a blízký chrám Nanebevzetí Panny Marie. Zaujala je právě opravovaná židovská synagoga a sloup Nejsvětější Trojice.

Letní exkurzi zakončili úžasnou zmrzlinou v cukrárně :-). Více fotografií naleznete TADY.

FOTÍME SE PRO UCHOVÁNÍ VZPOMÍNEK

Jako každý rok se k nám i letos vypravil pan fotograf, aby nás i naše žáky zvěčnil ve své kráse 🙂 Třídní fotka bývá milou vzpomínkou na bezstarostná školní léta, a proto jsme rádi, že nám opět vyšlo pěkné počasí.

Na pár fotografií ze zákulisí focení tříd, učitelského sboru a všech, kteří hladký chod školy zajišťují se můžete podívat i Vy:

                     

Více ve fotogalerii TADY.

DEVÁŤÁCI TESTOVALI KVALITU VODY V OHŘI

V rámci semináře z ekologie si žáci IX. třídy vyzkoušeli otestovat kvalitu vody v řece Ohři formou experimentování. Nejprve obdrželi motivační dopis od chrostíka, který by se rád usídlil v naší oblasti, s žádostí o pomoc při zjišťování požadované kvality vody pro jeho larvy. S využitím mobilního laboratorního kufříku se tedy pustili do bádání a testovali nejenom pH a tvrdost vody, ale také obsah různých chemikálií, které mohou zásadním způsobem ovlivňovat kvalitu a čistotu vody, např. amoniakálních solí, dusitanů, dusičnanů a fosforečnanů. Jejich zjištění prokázala relativně vhodnou kvalitu vody řeky Ohře v naší lokalitě, doporučili ji tedy chrostíkovi, ale požádali ho, aby s přistěhováním počkal, až tuto oblast dostatečně uklidí. Úklid proběhne ve čtvrtek 24. 6. 21.

Na průběh testování se podívejte ve fotogalerii TADY.

UČÍME SE NA 2. STUPNI

Přechod žáků na 2. stupeň u nás neznamená začátek bezduchého šprtání a učení se jen z učebnic. V hodinách chemie naši žáci pravidelně pracují v nové laboratorní učebně, kde často provádí laboratorní práce. Experimentují taky v přírodopisu a matematice, v angličtině čtou zjednodušenou četbu, točí videa, tvoří komiksy, otáčí se v kuchyni při hodinách přípravy pokrmů a k tomu stíhají uklízet okolo Ohře, vyrábět domečky pro hmyz, připravovat zábavné projekty pro děti z 1. stupně, psát články v rámci naší školní redakce, o přestávkách si pravidelně půjčovat knihy z naší školní knihovny nebo hrát na klavír, který je žákům také dostupný. Snažíme se našim dětem maximálně rozšiřovat obzory a nabízet jim různé možnosti, aby si našly to, co je baví a co by je mohlo nasměrovat do dalšího života. Víc ve fotogalerii TADY.

                                      

PROJEKTOVÉ DNY NA NAŠÍ ŠKOLE

Návrat dětí zpátky do lavic jsme oslavili projektovými dny, které se týkaly naší Země a jejích světadílů a také jsme úspěšně oslavili Mezinárodní den dětí. Pojďte se s námi podívat, co se u nás v posledních dnech dělo:

PROJEKT ZEMĚ A JEJÍ SVĚTADÍLY

Moc povedený projekt se týkal naší planety Země. Děti na 1. i 2. stupni se prostřednictvím několika stanovišť seznamovaly s nejrozličnějšími znaky jednotlivých světadílů – kulturními a přírodními památkami, historií, písmem, obyvatelstvem a tradicemi, a to různými způsoby, například tvorbou výukových plakátů, přiřazováním obrázků ke světadílům, hraním her nebo soutěžím ve skupinkách.

                        

Více ve fotogalerii TADY.

SBĚR PAPÍRU OBNOVEN

Vážení rodiče a milé děti,

naše škola je opět připravena přijímat Vámi nasbíraný papír –  kontejner k nám přijede v pondělí 7. 6. Pokud byste chtěli podpořit sběr papíru ve Vaší třídě, budeme rádi, když nám sběr přinesete před vyučováním nebo po dohodě s třídní učitelkou odpoledne.

Děkujeme, že spolu šetříme stromy a třídíme.

RODIČOVSKÉ SCHŮZKY ONLINE

Vážení rodiče,

ve středu 2. 6. 2021 proběhnou rodičovské schůzky, a to opět formou online setkání. Schůzku se kterýmkoli vyučujícím si můžete domluvit na konkrétní čas, a to prostřednictvím Bakalářů – Komens. Naši pedagogové Vám budou k dispozici od 15 hod. na 1. stupni a od 16 hod. na 2. stupni nebo po individuální domluvě.

Těšíme se na shledání s Vámi.

NAŠI ŽÁCI SOUTĚŽÍ, POJĎME JE PODPOŘIT

 

Moc nás těší, že se 8 žáků naší školy zúčastnilo výtvarné on-line soutěže na téma BLUDIŠTĚ. Na www.cimtacara.cz začalo hodnocení odbornou porotou a hlasování veřejnosti, vyhlášení vítězů proběhne v polovině června. V galerii můžete vidět 2706 prací ze 433 škol. 

Podpořte i vy svým hlasem naše skvělé žáky (naleznete je v kategorii žáci základních a středních škol):

Klenková Nikol, Havlová Helena, Kolářová Monika, Ulrichová Karolína, Kadavý Ivo, Klenko Alexandr, Tůmová Karla a Žoltáková Julie.

Děkujeme za Váš hlas! 🙂

NAŠI SEDMÁCI JSOU KOUMÁCI

Sedmáci si na jaře připravili pro své spolužáky z 1. stupně kreativní soutěž – tvorbu kostýmu oblíbené postavy z dětského filmu nebo pohádky (nejlépe pak z ekologických materiálů).

Soutěže se zúčastnilo 20 tvořílků a nejvíce hlasů od sedmácké poroty získali:

  1. místo: J. Hanuliak (5.tř.)
  2. místo: J. M. Homola (5.tř.)
  3. místo: V. Kulhavý (4.B)

Klukům moc gratulujeme, obdivujeme jejich originalitu a práci.

Na fantastické výtvory výherců se můžete podívat i Vy:

PRÁCE DĚTÍ Z PROJEKTU VELIKONOCE

Jsme velmi pyšní na naše žáky a jejich velikonoční výtvory, posuďte sami 🙂

Děti na 1. stupni tvořily zajíčky, kuřátka a tulipány z vajíček a zeleniny, zajíčky z ponožky a papíru, zdobily velikonoční vajíčka podle své fantazie; vytvořily koloběh života kuřátka a napsaly velikonoční básničky.

Kluci a holky na 2. stupni pro změnu připravovali jarní vajíčkovou pomazánku, zjišťovali symboly Velikonoc, prováděli experiment se syrovým vajíčkem v octu, a taky vyráběli ponožkové zajíčky, zdobili vajíčka a bavili se velikonoční křížovkou.

Více fotografií naleznete TADY. Děti i nás moc potěší, když se podíváte, jak jsme šikovní 🙂

O velikonočním projektu si také můžete přečíst příspěvek od naší skvělé REDAKCE:

Před velikonočními prázdninami měla celá škola projektové dny. Vzniklo několik skupin a v každé byl, jak první stupeň, tak i druhý (byli jsme různě rozdělení). Měli jsme každý den 3 hodiny a pokaždé nějakou aktivitu na jiné téma. Přidělili nám určené paní učitelky, každá skupina měla ty stejné, ale vždy v jiný čas. 

Jak už jsme zmiňovali, každou hodinu byla jiná velikonoční aktivita. Např. jsme dělali vaječnou pomazánku (což bylo super), nebo měli různé hry, vyrábění, pokusy, hádanky a také jsme se dozvěděli jaké jídla jedí o Velikonočních svátcích v jiných zemích. 

My osobně si myslíme, že tento projekt byl zajímavý, něco jsme se přiučili a bylo to skvělé odreagování od online výuky.

S pozdravem, Vaše redakce.

ŠKOLNÍ PROJEKT „ROBOT“ aneb připomínáme si Karla Čapka

Před sto lety použil český spisovatel Karel Čapek ve své hře R.U.R. poprvé slovo robot. A tak ze slovanského slova pro nucenou práci – robota – vzniklo slovo, které zná celý svět.

Inspirací ke školnímu projektu na 2. stupni bylo 130. výročí narození Karla Čapka. Během projektu se žáci při distanční výuce, kde mimochodem museli projevit větší samostatnost a odpovědnost, seznámili prostřednictvím prezentací a online hodin s dílem a osobností Karla Čapka, původem a významem slova robot. Pracovali s textem dramatu RUR a samostatně vyhledávali informace na internetu. Výsledkem pak bylo vypracování slohové práce, výukového plakátu (v aplikaci Jamboard) či výtvarné práce na téma ROBOT

Prohlédněte si fantastické práce našich žáků. Moc se jim to povedlo!

Práce žákyně 9.třídy Viktorie Cvikové na téma Vánoce v AJ

I chose Christmas because it’s my favourite holiday of the year. It feels like everything’s stopped and everybody is at peace. It’s a very magical time. And this year wasn’t an exception.

I woke up really early at 6 AM like every Christmas morning, because I am always so excited for the whole day. I told myself that this year I would like to try fasting to see a golden pig, but I gave it up at breakfast as I suspected. For breakfast I had Christmas bread, which my mum made the day before and also I had my favourite Christmas cookies, while I was watching fairy tales all morning and also for the rest of the day.  Then we had  lunch, which consisted of wannabe fish soup (soup without fish), because we don’t like it, and for the main course we had “Kuba” with mushrooms. It’s a very good and light lunch, because we want to have some space in our bellies, of course for the delicious dinner. After lunch we were just staying together on the sofa and watching some more Christmas fairy tales.

Every year at about 4PM we have tradition of going to the cemetery. We go there to lit a few candles and it is also a great way how to go for a walk with our dog and it makes us a little bit hungry. Actually I don’t really like cemeteries, but on Christmas it’s really nice to see so many lighted candles. I think it’s nice to remember our departed loved ones.

After that we slowly started to prepare for dinner. My sister and I had a shower and our got changed into Christmas outfits. I am always so stressed out. Meanwhile my mum started to fry wrapped steaks and fillets… Actually I don’t know what my dad did at that time 🙂

At 6PM when the Christmas dinner started, me and my sister came downstairs where our parents were waiting for us. We sat down at the table and as always my dad needed to take a lot of photos on the camera. Finally, we started eating, carols were playing in the background and food was delicious. I really liked the atmosphere. After dinner we were waiting for baby Jesus and then, of course, opened beautiful presents.

I enjoyed this Christmas time as much as possible, even if there is COVID-19. Spending a lot of time with my family was really great and I hope that in 2021 everyone will be healthy and strong.

ŽÁCI ANI LETOS NEZAPOMNĚLI NA BABIČKY A DĚDEČKY

Přáníčka, která vyrobili žáci naší školy, letos opět poputují do Domova pro seniory s pečovatelskou službou Žatec. Všem přejeme hodně zdraví, lásky a spokojenosti.

PROJEKT RECYKLOHRANÍ – Poděkování za splnění úkolu Velké pátrání po sklenici vod

Naše škola obdržela PODĚKOVÁNÍ za vypracování prvního osvětového úkolu letošního školního roku s názvem Velké pátrání aneb Na stopě vody ve vaší sklenici:

  

Vyjádření organizátorů projektu:

Jste úžasní!

Moc nás těší, že i v této náročné době nezapomínáte na environmentální vzdělávání a žáky vedete k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí.

Za Recyklohraní srdečně zdraví

Helena Šešinová

Čteme pro Kuře

Milí rodiče a žáci,

chcete se s námi zapojit do projektu Čteme pro Kuře, který pomáhá již 23 let zdravotně a sociálně znevýhodněným českým dětem a dětem v ohrožení a v krizi? Pokud ano, více informací zjistíte zde. Projekt funguje přes www.ctenipomaha.cz, což je úžasný projekt, kterým můžete pomáhat i v řadě dalších charit. Čtení tak pomáhá nám samotným a my zároveň pomáháme druhým. 🙂 Děkujeme, že do toho jdete s námi.

Podzimní úklid kolem řeky Ohře 15.10.2020 

Žáci pečlivě uklidí oba břehy řeky Ohře od hřiště FK Slavoj Žatec přes železný most po cyklostezce směrem k fotbalovému hřišti s umělým povrchem přes lávku zpět k hřišti FK Slavoj Žatec.

Při podzimním úklidu na březích řeky Ohře v rámci projektu 72hodin vyčistí žáci IX. třídy tuto lokalitu od odpadků z naší lidské činnosti. Pomohou přírodě uložit se k zimnímu spánku. Pro některé z lidí je zřejmě nepřekonatelný problém využívat odpadkové koše a uklidit po sobě. Do akce se společně s žáky zapojí opět pan školník, Martin Krabec, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohou i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec, odkaz zde.

PROJEKT RECYKLOHRANÍ 2019-2020

Ochrana životního prostředí je nedílnou součástí zájmů naší školy

V loňském roce naši žáci díky Recyklohraní odevzdali k recyklaci 359 kg vysloužilých elektrozařízení

Elektrospotřebiče obsahují velké množství materiálů pocházejících z neobnovitelných zdrojů, jejichž těžbou je zatěžováno životní prostředí. Významnou úlevu přináší však správná recyklace těchto výrobků. Žáci, jejich rodiče i učitelé v naší škole jsou si vědomi významnosti třídění elektra. Právě díky environmentálnímu vyúčtování zpracovanému kolektivním systémem ASEKOL máme k dispozici přesné hodnoty, které určují, jakým rozsahem naše škola přispěla ke zdravému životnímu prostředí. Spotřeba elektrické energie, primární suroviny, ropa, voda, okyselování prostředí a produkce skleníkových plynů, zde všude díky zodpovědné recyklaci vznikají úspory.

Z certifikátu environmentálního vyúčtování, který vyčísluje přínos školy k ochraně přírody, vyplývá, že jsme díky odevzdaným elektrospotřebičům na naší škole uspořili 6,09 MWh elektřiny, 500,18 litrů ropy, 26,92 m3 vody a 0,23 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů CO2 ekv. o 0,90 tun, a produkci SO2 ekv. (který zapříčiňuje okyselování prostředí) o 23,76 kg.

Že každý kus vytříděného elektra se počítá, nám ukazuje například již 100 vytříděných mobilních telefonů, které uspoří 2 340 l pitné vody, což by naplnilo celou cisternu. A za 500 kg vytříděných elektrospotřebičů se ušetří ropa, která by stačila na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Dubaje. Všem, kterým není příroda lhostejná, a kteří tříděním elektrozařízení pozitivně přispívají k ochraně životního prostředí, patří obrovský dík.

Environmentální vyúčtování je vypočítáváno pomocí studie životního cyklu výrobku (tzv. LCA – Life Cycle Assessment), která vypovídá o dopadech výroby a recyklace jednotlivých elektrozařízení na životní prostředí. Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech. V potaz je bráno všech 6 skupin elektrospotřebičů, jejichž zpětný odběr kolektivní systém ASEKOL zajišťuje.

(viz Certifikát)

Na kole dětem

V pátek 17. ledna 2020 žáci I. a II. stupně naší školy absolvovali ve školní tělocvičně přednášku v rámci projektu NA KOLE DĚTEM. Známý sportovec a cyklista pan Josef Zimovčák seznámil děti se svými sportovními aktivitami a předvedl jim i pověstný velociped, na kterém projel řadu významných cyklistických závodů. Během vystoupení upozornil na důležitou úlohu sportu a pohybu, který patří mezi nejúčinnější formy zdravotní prevence a měl by být samozřejmou součástí našeho života.
Cílem celého projektu je nejen finanční pomoc onkologicky nemocným dětem, ale i veřejnou debatou upozornit na tuto zdravotní problematiku. V roce 2019 proběhl již desátý ročník veřejné cyklotour Na kole dětem napříč Českou republikou.

Tři králové

V prvním lednovém týdnu po vánočních prázdninách naši školu navštívili Tři králové. Dětem připomněli tuto tradici, děti se dozvěděly, kterými dary kdysi uctili Ježíška v Betlémě, vysvětlili jim, co znamená nápis K + M + B + 2020, seznámili je s charitativní Tříkrálovou sbírkou, která letos probíhá již 20. rokem a společně si zazpívali koledu „My tři králové jdeme k vám“.

Samozřejmě na dveře nejen školy, ale i každé třídy Tři králové všem za odměnu napsali nápis K + M + B + 2020, což jsou počáteční písmena latinských slov Christus mansionem benedictat, což znamená „Ať Kristus požehná tomuto domu“ a písmeno K pravděpodobně plyne z počeštěné formy jména Christus – Kristus. Křížky mezi jmény, které bývají často nesprávně zaměněny za znaménko plus, zastupují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna i Ducha Svatého. Časem si lidé z latinských písmen vymysleli jména „králů“ – Kašpar, Melichar a Baltazar, ačkoliv se dodnes neví, kolik jich přesně bylo a už vůbec se neví, jak se jmenovali.

Každopádně je to krásná tradice, tak K + M + B + 2020 Vám všem!

Krabice od bot

V předvánočním čase se naše škola zapojila do celostátní sbírky „Krabice od bot“, kterou již po osmé pořádala Diakonie ČCE a která má za cíl potěšit dárky děti z chudších rodin v České republice. Iniciátorkami a organizátorkami sbírky hraček v naší škole byly žákyně ze třídy 9. A Daniela Hanová a Natálie Holasová, které nejenže ostatní třídy o projektu informovaly, ale hračky vybíraly, čistily a třídily a v neposlední řadě i balily do krabic od bot a vánočního papíru.
Na naší škole se tak díky všem štědrým dárcům vytvořilo 11 krabic plných krásných dárků, které pod stromečkem potěšily děti ve věku od 1 do 13 let.
Velmi rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se ve prospěch jiných dětí vzdali svých hraček a děvčatům z deváté třídy za hezký nápad a celou organizaci.

Projekt Egypt

Žáci 6. třídy během prosince navštívili starověkou egyptskou civilizaci formou projektu EGYPT. Učivo o starověkém Egyptě si žáci osvojili během dějepisu a výtvarné výchovy, seznámili se s nejzajímavějšími památkami egyptské historie. Na základě obdržených obálek s indiciemi si poté vyzkoušeli vyhledávání informací a přípravu obrazového i textového materiálu na vytvoření výukových plakátů. Pracovali ve skupinách a své poznatky pak následně prezentovali před ostatními spolužáky. Výtvarně také zpracovali portrét vybraného faraona s hieroglyfickými nápisy.
Díky mezipředmětovým přesahům a využití alternativních metod se podařilo prohloubit zájem žáků o dávnou historii, rozvíjet schopnost vnímat umělecké dílo, hledat originální řešení v tvůrčích činnostech.

Dětský ráj

Žáci VII. třídy Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny se rozhodli navázat na velmi úspěšnou aktivitu, tematické odpoledne pro děti ze školní družiny. Jsou rádi, když se jejich spolužáci smějí a baví, rozhodli si tedy realizovat každé pondělí pro své malé spolužáky zábavné odpoledne, jehož zaměření si budou volit sami účastníci.

Na úvodní setkání si organizátoři, žáci sedmé a několik děvčat z osmé třídy, připravili soutěžní odpoledne se sportovním a environmentálním zaměřením.Na děti čekala stanoviště se sportovními, přírodovědnými, environmentálními a vlastivědnými soutěžemi. Žáci plnili úkoly s velkým entuziasmem a nadšením.

Srdečné poděkování patří především zapojeným žákům sedmé a osmé třídy za pečlivou přípravu, zodpovědný přístup, a zvláště ochotu udělat radost jiným. Je obdivuhodné, že i v dnešní konzumní společnosti jsou někteří dospívající ochotni nezištně obětovat volné odpoledne pro dobrou věc.

Mgr. Ing. Silvie Svobodová

Exkurze Praha

Ve čtvrtek 21. 11. se žáci třídy 9. A, 9. B a 7. A zúčastnili exkurze do Prahy, kde s paní průvodkyní navštívili národní kulturní památku Vyšehrad. Procházkou si prošli všechna známá místa, jako jsou Táborská a Leopoldova brána, rotunda sv. Martina, vyšehradský hřbitov, Slavín a Čertův sloup a nahlédli také do basiliky sv. Petra a Pavla. Po občerstvovací pauze přešli do budovy Národního divadla, které formou komentované prohlídky prošli doslova od sklepa až po půdu. Ve sklepních prostorách se seznámili s historií založení divadla, prohlédli si základní kameny a pak se přemístili do hlediště, na balkon a foyer, kde měli možnost shlédnout umělecká díla. Na závěr si prohlédli Most Legií a Národní třídu z ptačí perspektivy balkonu Národního divadla.

VIII. třída – Exkurze do IQLandie Liberec

Ve čtvrtek 7. 11. navštívili žáci ZŠ Žatec, nám. 28. října vzdělávací science centrum IQLandia Liberec. V rámci základní expozice nabízí moderní středisko vzdělávání zajímavé výukové programy a pestré spektrum aktivit pro zážitkové učení.

V deseti expozicích lze nalézt přes 400 interaktivních exponátů z oblasti astronomie, geologie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu, techniky i matematiky, přičemž je kladen důraz na inter a multidisciplinaritu. Mnohé z předváděných experimentů jsou založeny na mezipředmětových vztazích a provázanosti jednotlivých oblastí.

Dětem se návštěva IQLandie Liberec líbila, nejvíce ocenili možnost aktivně se zúčastnit některých experimentů.

Mgr. Ing. Silvie Svobodová

Podzimní úklid na březích řeky Ohře

„TO JSEM JÁ, TVÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ,
co ty o mně vlastně víš,
zdalipak mi rozumíš,
jaký postoj ke mně máš,
co pro mě i sebe uděláš?
Chraň mě a budeš chránit i sám sebe.“

Podzimním úklidem na březích řeky Ohře přichystaližáci VIII.třídy Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019 přírodu kzimnímu spánku, i přes poměrně nepříznivé počasí. Do úklidové akce se společně s žáky zapojili také pan školník, Martin Krabec, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohli místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce, Městský úřad Žatec a Městská policie Žatec. Žáci požádali o podporu a aktivní pomoc nejenom své rodiče, ale rovněž širokou veřejnost.

Počasí nám příliš nepřálo, občas nás potrápil déšť, ale i přes nepříjemné podmínky uklízely děti skutečně s nadšením. Při úklidu jsme nalezli také černou skládku, o které jsme následně informovali Městskou policii v Žatci. Nasbíraného odpadu bylo opět velké množství, bohužel i přes fakt, že tuto lokalitu pravidelně dvakrát ročně uklízíme. Mezi odhozenými věcmi jsme nacházeli např. kbelíky, kovové lešení, matrace atd. Nejčastěji byly břehy řeky „krášleny“ plastovými lahvemi a plechovkami. Dokonce jsme zahlédli labuť, která si opatřila originální „ozdobu“ krku, plastový kelímek, marně se ho snažila zbavit. Zřejmě o takový náhrdelník nestála.

Poděkování si zaslouží nejenom všichni zúčastnění žáci, ale také pan školník, který nám pomohl s technickým zabezpečením akce, technické služby města, městská policie a městský úřad.

Děkujeme také všem, kteří jsou natolik zodpovědní, že odhazují své odpadky do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.

Mgr. Ing. Silvie Svobodová, Základní školaŽatec, nám. 28. října 1019, okres Louny