Vánoční talentová soutěž pro žáky

Žáci IX. třídy uspořádali vánoční talentovou soutěž 

pro žáky naší školy, která proběhla v úterý 17. 12. 24.

Soutěže se zúčastnilo 22 dětí a předvedli svůj talent 

v několika různých vystoupeních.

Rozhodování komise nebylo jednoduché, protože výkony dětí byly mnohdy opravdu úctyhodné a všichni účastníci se velmi snažili. 

Po pečlivém uvážení získali titul VÁNOČNÍ TALENT:

  1. v kategorii POHYBOVÉ A TANEČNÍ:

dívky z III. B

Ema Fryšová

Lada Miffková

Maya Skinner

  1. v kategorii VÝTVARNÉ:

Eliška Králová z VIII. A

  1. v kategorii PĚVECKÉ:

dívky ze IV. třídy

Anna Klaudie Skořepová

Šárka Vegrichtová

Všem zúčastněným DĚKUJEME .

Vánoční akademie: oslava talentu našich žáků

  
Dne 10. 12. 2024 se v místním divadle konala tradiční Vánoční akademie připravená žáky a učiteli. Rodiče a přátelé školy přišli podpořit své děti a užít si předvánoční atmosféru. Na jevišti se střídala taneční, pěvecká a dramatická vystoupení, která ukázala kreativitu a schopnosti našich žáků. Akademie byla důkazem, že společné úsilí obohacuje život celé školy.
Děkujeme všem, kteří se na přípravách podíleli, a přejeme krásné svátky plné radosti a pohody!

Vánoční keramická dílna

I v letošním předvánočním čase jsme se sešli v keramické dílně, tentokrát v rekordním počtu. Děti spolu s rodiči tvořili z hlíny adventní věnečky, svícny a ozdoby na stromek. Adventní atmosféru dokreslovaly koledy a dobrá nálada. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, za jejich nadšení a tvořivost. 

Čertovský den

 
Dnešní den na naší škole patřil tradičním oslavám svátku sv. Mikuláše.  Na prvním stupni se děti těšily z mikulášské nadílky, kterou přinesl sám Mikuláš se svým andělským doprovodem, ale pozor – nechyběli ani hraví čerti!  Děti si užily spoustu zábavy, her a sladkých překvapení.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto kouzelného dne, a těšíme se na další společné akce!

Čtvrťáci si připravili vlastní mikulášskou nadílku

Žáci čtvrtého ročníku se rozhodli uspořádat mikulášskou nadílku pro sebe a dokázali, že jsou opravdu šikovní a nápadití. Sami si rozdělili role, připravili kostýmy, sehnali sladkosti a vytvořili „Knihu hříchů“, do které zaznamenali vtipné postřehy o tom, jak se během roku ve třídě chovali.

Celá akce proběhla ve skvělé atmosféře plné smíchu. Mikuláš s anděly i čerty nejen obdarovali spolužáky, ale také zábavně shrnuli společné zážitky. Čtvrťáci si zaslouží velkou pochvalu za skvělou týmovou práci, díky které ukázali svou samostatnost a kreativitu.

Florbalová výzva: naši žáci sbírali zkušenosti v okresním kole

V sobotu 2. prosince reprezentovali žáci 6. a 7. tříd naši školu na okresním kole ve florbale v Lounech. Chlapci se utkali se šesti silnými týmy z Loun, Podbořan a Žatce, což pro ně byla skvělá příležitost porovnat své dovednosti s ostatními hráči z regionu. Účast v této soutěži si náš tým vybojoval vítězstvím ve školním kole, a přestože tentokrát obsadili 7. místo, získali cenné zkušenosti a motivaci do dalších zápasů. Děkujeme všem hráčům za jejich nasazení a reprezentaci školy. 

  

Druháci v Aquasvětě Chomutov

Děti ze 2. tříd si zpříjemnily počátek adventu dnem stráveným v aquaparku Chomutov. Společně si zajezdily na rychlé skluzavce, zaplavaly v divoké řece a ohřály se ve vířivce. Samozřejmě nechyběla ani jízda na tobogánu a hrátky ve vodě. Díky tomuto sportovnímu dni si trochu „vydechly“ od učení a zkrátily čas čekání na Ježíška.

Děti rozzářily náměstí

Naši šikovní páťáci dnes na náměstí Svobody v Žatci zdobili vánoční stromeček originálními vlastnoručně malovanými ozdobami z přírodního materiálu. Jejich kreativita a nadšení vytvořily kouzelnou sváteční atmosféru, která potěší celé město.

35 let od Sametové revoluce

Žáci 8. a 9. tříd se zapojili do projektu 17. listopad na Gymnáziu Žatec. V rámci programu si vytvořili transparenty s dobovými hesly a uspořádali symbolickou demonstraci kolem budovy gymnázia. Na základě této aktivity a inspirace z projektu vznikla ve škole výstava věnovaná sametové revoluci. Díky ní si i naši žáci mohli připomenout tuto klíčovou událost našich dějin.

Deklarace lidských práv: cesta k porozumění a respektu

Projekt DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV probíhal v 9. třídě v hodinách výchovy k občanství a výtvarné výchovy. Deváťáci se seznámili se základními lidskými právy a dokumenty, které je obsahují. Diskutovali o nich, obhajovali své názory a postoje, byli vedeni k respektování lidských práv. Vysvětlovali pojmy: právo, povinnost, diskriminace, šikana, cenzura, svoboda, … Vybraný článek Z Deklarace lidských práv a svobod zpracovali výtvarně zvolenou technikou.

Soutěž „Podzimní krajina“

Třída 6.A uspořádala pro své spolužáky na 1. a 2. stupni výtvarnou soutěž. Zapojilo se mnoho dětí a bylo velmi obtížné rozhodnout o výsledku. Všem zúčastněným i vítězům přejeme další chuť do podobných akcí.

Výsledky soutěže:

1.stupeň:

1.místo – Pupa Aliaksandra (4.tř.)

2.místo – Cabáková Tereza (5.tř.)

3.místo – Vágnerová Hana (2.B)

2.stupeň:

1.místo – Sudorová Kateřina (7.A)

2.místo – Šimek Ladislav (9.tř.)

3.místo –  Stehlíková Markéta (6.B)

Náš úspěch ve florbale

Ve středu 7. listopadu se vybraní žáci naší školy zúčastnili školního florbalového turnaje na ZŠ Jižní Žatec. Chlapci do turnaje vložili obrovské nasazení, bojovnost a touhu po vítězství, což se jim vyplatilo. Díky těmto kvalitám si vybojovali skvělé 2. místo a pravděpodobně i postup do okresního kola.

Gratulujeme našim florbalistům k vynikajícímu výkonu a přejeme hodně štěstí v dalším kole! Sportu zdar!

Recyklohraní

V rámci tohoto projektu, kterého se naše škola již několik let aktivně účastní, plnili žáci osvětový úkol se vzdělávacím programem Ukliďme si svět. Měli vymyslet práci na téma Příběh spokojeného spotřebiče. Některé práce byly opravdu vydařené a škola díky nim dostala poděkování.

Exkurze za pražskými památkami

Žáci ze tříd 7.A a 7.B se vydali na výlet do hlavního města s cílem objevovat historické památky Prahy. Během programu navštívili Pražský hrad a poté se přesunuli ke Karlovu mostu, kde na ně čekaly interaktivní aktivity pořádané společností „Praha hravě“. Dalším cílem byla Kampa, kde děti formou dobrodružné bojovky plnily rozmanité úkoly. Exkurze se setkala s velmi kladnými ohlasy a přinesla žákům nejen zábavu, ale i nové poznatky o historii našeho hlavního města.

Zázraky evoluce

Žáci 4. třídy navštívili historickou budovu Národního muzea, kde se zúčastnili lektorovaného programu Kdo je kdo v živočišné říši jako součást expozice Zázraky evoluce. Během programu si připomněli znalosti ze třetího ročníku a zároveň se dozvěděli spoustu nových informací.

Děti si upevnily poznatky o bezobratlých a obratlovcích, naučily se pojmenovat hlavní třídy obratlovců a přiřadit k nim zástupce. Součástí programu bylo i poznávání typických znaků jednotlivých tříd. Exkurze byla nejen obohacující, ale také plná zajímavých aktivit, které žáky nadchly a zaujaly.

Den kuchařů a kuchařek

V rámci projektu Hrdá škola si naši žáci užili Den kuchařů a kuchařek, který byl plný kreativity a chutí!  Úkolem bylo vytvořit co nejoriginálnější kuchařský oděv, a tak děti přišly v nápaditých kostýmech, které nás všechny nadchly. Nechyběly ani domácí pochoutky – sladké i slané dobroty připravené samotnými žáky zaplnily stoly a udělaly radost všem ochutnávačům.

Den strašidel

Naše škola se na Halloween proměnila ve strašidelný dům, který se pro tento speciální den stal místem plným tajemných postav, přízraků a nečekaných překvapení. Žáci všech ročníků se zapojili a přišli ve fantastických a originálních kostýmech. Nechybělo ani sladké pohoštění, které děti připravily společně se svými rodiči. Tento rok jsme slavili velkolepě.

Rodiče a děti spolu tvořili a oslavili kouzlo Halloweenu

Na konci října se v naší škole konalo tradiční Dýňobraní, které přilákalo děti i jejich rodiče. Halloween je časem zábavy, a tak jsme si společně vychutnali chvíle plné tvoření a relaxace. Atmosféra byla plná radosti a nadšení, protože každý měl možnost uplatnit svou kreativitu a odpočinout si od všedních starostí. Po tvoření byla pro děti připravena strašidelná stezka školou, kterou připravily žákyně devátého ročníku.

Stezka odvahy

V pátek 25.10. večer se žáci druhé třídy zúčastnili stezky odvahy, která vedla ulicemi města Žatec. Jejich odvahu podpořili žáci sedmé třídy spolu s třídními učitelkami. Byla to skvělá příležitost k propojení mladších a starších dětí. Společně si užili spoustu zábavy i napětí. Děkujeme všem rodičům, kteří se akce také zúčastnili a podpořili malé dobrodruhy!

Olympiáda mediální gramotnosti

Naši žáci měli možnost zapojit se do Olympiády mediální gramotnosti, kde si mohli ověřit své znalosti v oblastech kritického myšlení, kybernetické bezpečnosti a mediální gramotnosti. Tato soutěž je zaměřena na rozvoj důležitých dovedností, jako je schopnost rozpoznat kvalitní informace, orientovat se v online prostředí a posílit povědomí o bezpečnosti na internetu. Olympiáda nejen testuje jejich znalosti, ale  podporuje jejich schopnost zodpovědného a informovaného přístupu k médiím.

Botanická exkurze na KBI PŘF UJEP

V rámci spolupráce s KBI a CPPV PřF UJEP byli žáci IX. třídy a VIII. A pozváni na KBI, naučného botanického parku a skleníků, kde pro ně byla připravena komentovaná prohlídka a přednáška se zaměřením na savce a geologii.

Den stromů a společná výsadba nových stromků

Žáci z 2.A se se svými rodiči zúčastnili akce města Žatec – Sázení stromů. Během tohoto skvělého dopoledne měli možnost spojit teorii s praxí, když si vlastníma rukama zasadili strom, který bude růst spolu s nimi. Po práci nás čekala zasloužená odměna – opékání buřtů a společně strávený čas s rodiči. Děkujeme všem, kdo se zapojili, a těšíme se na další akce! . Protože KDO STROM ZASADÍ, TEN HO NEZNIČÍ.

Žáci 2. tříd společně oslavili Den stromů. Na toto téma měli projektový den. Společně řešili různé hádanky, kvízy, vyplňovali pracovní listy a objevovali, jak jsou stromy a jejich ochrana pro nás důležité. Projekt byl zakončen procházkou do podzimního parku, kde si děti vytvořily ornamenty z přírodnin.

Deváťáci i letos povedou tematickou aktivitu pro spolužáky ze ŠD

Žáci IX. třídy se budou také v letošním školním roce věnovat svým mladším spolužákům ze ŠD. Jedná se opět o již tradiční tematické odpoledne, které bude nejčastěji orientované na přírodovědné aktivity.

Ekopobyt deváťáků

Proměnili jsme se v krajináře, vytváříme si osobitý postoj ke krajině a hledáme odpověď na otázky: „V čem spočívají její funkce a význam? Jaké „Genius loci“ se v ní vlastně skrývá? Co jí dává a bere člověk? Jak jí můžeme pomoci?“ Chtěli bychom jí porozumět, ale nevíme, jak začít. Otevřeme oči a pojďme se nejprve naučit vnímat i ty nejmenší detaily kolem sebe a zakreslit je. Pojďme tedy  porozumět mapám. 

JE TĚŽKÉ BÝT KARTOGRAFEM

Vyzkoušeli jsme si i nelehkou práci kartografů. Při celodenní několikakilometrové pouti jsme sbírali informace o krajině a zapisovali si výsledky svého pozorování, které jsme následně zpracovali a znázornili do vlastnoručně vytvořené mapy. Cestou jsme sledovali krásy místní přírody a pozůstatky antropogenní činností v minulosti. Oslnili nás i nádherné výhledy na České středohoří a Krušné hory. Osvojili jsme si rovněž důležitou schopnost, jak přežít v přírodě, uvařili jsme si kotlíkový bramborový guláš. Všichni jsme trasu zvládli a přežili J.

Deváťáci zdraví své prvňáčky

Den šílených klobouků

Žáci naší školy se v rámci projektu Hrdá škola zúčastnili Dne šílených klobouků, který přinesl do školního prostředí spoustu kreativity a zábavy. Děti přišly v opravdu originálních kloboucích, což  vytvořilo v každé třídě veselou atmosféru. Tento den příjemně osvěžil tradiční školní rutinu. Oslava hravosti a originality přispěla k posílení komunitního ducha naší školy!

Společná svačinka žáků napříč ročníky

Žáci 9. třídy naší školy se setkali s našimi prvňáčky na dopolední svačince, která se nesla v duchu přátelství a vzájemného poznávání. K této příležitosti upekla paní učitelka výborný perník, který všem moc chutnal. Během společně stráveného času se děti nejen více poznaly a navázaly bližší vztahy, ale také si spolu hezky popovídaly. Deváťáci si pro prvňáčky připravili malé překvapení – krásnou ptačí budku, díky které se mohou aktivně zapojit do krmení ptáčků a jejich pozorování. Každý z nich se bude starat o to, aby v budce bylo vhodné krmení, a bude mít možnost sledovat ptáčky v jejich přirozeném prostředí.  Tento milý okamžik posílil vztahy v naší škole a přinesl radost všem zúčastněným.

Adaptační kurz 6. tříd ve Vikleticích

V úterý 24.9.2024 i přes počáteční nepřízeň počasí vyjely 6.A a 6.B na adaptační kurz do areálu Rybářské bašty ve Vikleticích.
Ubytování v chatičkách, hřiště, trampolína, interaktivní prolézačky, pingpongový stůl, badminton, restaurační posezení pod pergolou, griloviště – to všechno jsme využili k zajímavým aktivitám na poznávání a stmelování kolektivu a také ke sportovním hrám. Při procházce lesem jsme tvořili z přírodního materiálu mandaly a různé přístřešky. Kurz byl zakončen druhý den dobrým obědem a hodnocením do papírového batůžku. Spokojeni a plní dojmů jsme v pořádku dojeli domů s ručně malovaným tričkem a kelímkem.

Největší čtenář školy 2024/2025

POZOR! A je to opět tady! Naše škola pro velké úspěchy v předchozích školních letech vyhlašuje soutěž o Největšího čtenáře pro nový školní rok 2024/2025 zvlášť pro 1. a pro 2. stupeň. Tentokrát nemusíte mít jen přečtené knížky ze školní knihovny, ale i z domova nebo z městské knihovny. Podmínkou je pouze to, že knížku přinesete ukázat a krátce ji převyprávíte. 

Výherce čekají opět pěkné ceny. Máte se na co těšit! Čím více knížek přečtete, tím lépe! Nezapomeňte – čtení nás baví, ale i pomáhá. Můžete se zapojit také do projektu Čtení pomáhá na www.ctenipomaha.cz a své čtení tak proměnit i v dobrý skutek. Je to jen na Vás. Co Vy na to? Tak jdeme na to!

Sportovní dopoledne

Nejmenší děti z naší školy měly příležitost zúčastnit se sportovního dopoledne na fotbalovém hřišti Slavoj. Čekala na ně různá stanoviště s úkoly zaměřenými na pohyb a sportovní dovednosti, které plnily s nadšením i plným nasazením. Za svou snahu a energii byly na závěr odměněny zajímavými cenami, což jejich radost z akce ještě více umocnilo.

Podzimní úklid na březích Ohře

V rámci podzimního úklidu na březích řeky Ohře vyčistili žáci IX. třídy společně se
svými mladšími spolužáky z I. třídy  tuto lokalitu od odpadků a pomohli přírodě uložit se ke zdravějšímu zimnímu spánku.

Návštěva Národního muzea

Žáci 2. a 5. ročníku podnikli výjimečný výlet do Národního muzea v Praze, který pro ně byl nejen zpestřením výuky, ale také příležitostí obohatit své znalosti. Namísto obvyklého sezení v lavicích strávili den objevováním pokladů historie a přírody v jedné z nejvýznamnějších českých institucí.

Mladší žáky z 2. třídy nejvíce nadchl podmořský svět. S úžasem sledovali expozici plnou zajímavých živočichů a naučili se nové informace o mořském prostředí. Starší žáci z 5. ročníku si mezitím zopakovali učivo vlastivědy. Prošli expozicí mapující českou historii od pravěku až po současnost, kde mohli vidět například pravěké nástroje, středověké artefakty nebo významné události z moderní historie.

Po návštěvě muzea následovala procházka centrem Prahy, při které si žáci mohli prohlédnout jednu z nejznámějších dominant – sochu svatého Václava na Václavském náměstí. Celý výlet byl zakončen společnou fotografií u sochy, která bude krásnou vzpomínkou na tento nevšední a poučný den.

Výuka našich prvňáčků

Naši prvňáčci se s velkým nadšením zapojili do učení. Vše je pro ně nové a zajímavé, což se odráží i v jejich přístupu k úkolům, které plní s radostí a zápalem. Výuka je baví, protože probíhá zábavnou formou, často i pomocí her, které jim pomáhají objevovat nové znalosti hravým a přirozeným způsobem.

Sedmáci na bowlingu

Letošní školní rok děti ze 7.A začaly netradičně, a to turnajem v bowlingu. Cílem akce bylo tmelení třídního kolektivu a posilování vzájemných kamarádských vazeb. Žáci si bowling moc užili!
 

Pomáháme mladším spolužákům najít „správnou cestu do školy“

V tomto školním roce budou vybraní žáci IX. třídy zapojeni do specifické formy tzv. peer programu, tedy mentorování žáků 1. ročníku. Jedná se prakticky o to, že se žáci IX. třídy budou snažit v pozici vrstevníků aktivně fungovat jako dobrovolní poradci a pomocníci mladších žáků. Budou prvňáčkům pomáhat při začlenění do běžného školního života, ukáží jim, že cesta za vzděláváním může být zábavná a společně se budou zúčastňovat různých akcí, environmentálně a přírodovědně zaměřených, didaktických her apod. Program bude směřovat k posilování nejenom vazeb napříč ročníky, ale i v rámci obou třídních kolektivů. Deváťáci se pokusí svým malým spolužákům pobyt ve škole zjednodušit a zpříjemnit .

Léto ještě nekončí

Žáci 4. a 5. třídy si letos na začátku školního roku užili netradiční prodloužení léta! I když škola již začala, slunečné počasí a vysoké teploty přivedly naše žáky na koupaliště, kam se místo do školních lavic vydali osvěžit. Nechyběl ani plážový volejbal. Nejzajímavější atrakcí byl však pro děti samozřejmě tobogán. Tento zážitek jim umožnil naplno si vychutnat poslední letní dny, než se opět ponoří do učení.

Stali jsme se adoptivními rodiči sýčka obecného

V ústecké zoologické zahradě se v letošním roce narodilo mládě sýčka obecného.

My, žáci IX. třídy jsme se rozhodli pomoci mu přežít první rok života, a stali jsme se jeho adoptivními rodiči.

Jsem malá sovička z čeledi puštíkovitých, dorůstám cca do velikosti holuba domácího. Živím se lovem různých hlodavců, nejčastěji hrabošů polních, či jinými menšími savci, hmyzem, drobnými plazy či obojživelníky. Zatím jsem ještě mládě, a proto mě rodiče krmí především žížalami.

Bývám aktivní zvláště v noci, ale v kulturní krajině občas přecházím na denní režim. Hnízdím od dubna do července v dutinách stromů, ale i v lidských stavbách. Tvořím celoživotní páry a o mláďata se starají oba rodiče.

Ve starověkém Řecku jsem byl považován za posvátného ptáka, společníka bohyně moudrosti Athény, naopak ve starověkém Římě poslem smrti a špatných zpráv.

V české přírodě však sýčků ubývá. Ještě na začátku minulého století jsem byl jednou z nejhojnějších sov a bylo mě možné spatřit téměř v každé vesnici. Od té doby ovšem má populace prudce klesá a v dnešní době jsem v Čechách na pokraji vyhynutí. Může za to devastující zemědělství, používání umělých hnojiv, pesticidů a jedů na hlodavce. K roku 2018 bylo pozorováno už jen 200–260 zástupců mého druhu.

Moc Vám tedy děkuji za Váš příspěvek a podanou pomocnou ruku. Kdykoli přivedu na svět nové potomky, vzpomenu si na Vás, že právě díky Vám jsem měl takové štěstí.

Váš sýček Emílek

Naši deváťáci na chmelu

Ve středu 4.9. se naše devítka vydala na exkurzi do zemědělského podniku HOPSERVIS s.r.o. v Holedeči, kde se dozvěděli od p. Václava Kocka, čemu se podnik věnuje, jak je velký a hlavně, jelikož je nyní období sklizně chmele, jak se chmel pěstuje, co je to za rostlinu atp. Žákům byla ukázána práce na česačce, v sušárně chmele a vysvětleno, kam putuje usušený chmel dál. Poté si žáci vzali každý svoji dřevěnou stoličku, proutěné košíky a kovový věrtel. Se vším se přemístili na nedalekou chmelnici, kde jim bylo předvedeno, jak se dříve, než došlo k mechanizaci a strojové výrobě, chmel ručně česal. Žáci se rozdělili do skupin, každá skupina si strhla štok chmele a směle začala česat. Vždyť šlo o hodně. Kdo první načeše věrtel chmele? Za každý věrtel načesaného chmele získávali žáci chmelovou známku. Kdo jich nasbíral nejvíc, byl na konci náležitě odměněn. Všechny ale, ať pracovali méně či více, na závěr čekal buřtguláš dovezený ve várnici, který správní brigádníci pojídali ze svých ešusů. 
Žákům se exkurze líbila, většina si uvědomila, že tradici pěstování chmele, která k Žatecku patří, je důležité i prožít na vlastní kůži a že práce s chmelem není snadná.
Děkujeme za pomoc při organizaci Jakubovi a Václavovi Kockovým, Z. Hamousové a Z. Rosovi, Chmelařství Žatec.

Poprvé ve škole

Naši prvňáčci dnes s úsměvem a dobrou náladou poprvé zasedli do školních lavic. Hned první den je čekal zajímavý úkol – vyplnili svůj první pracovní list a hravě se zapojili do výuky. Vrcholem bylo slavnostní šerpování, kdy každý žáček obdržel svou šerpu na památku tohoto významného dne. Věříme, že to byl krásný začátek jejich školní cesty!

TEAMBUILDING TŘEŤÁKŮ

Rozloučení třeťáků se školním rokem proběhlo v přírodě u řeky, kde si společně zasportovali a opekli špekáčky. Nechyběl ani tradiční zpěv s kytarou u ohně. Pěkně strávené dopoledne zakončili hledáním sladkého pokladu.

PŘEDPRÁZDNINOVÝ DEN NA KOUPALIŠTI

Několik tříd naší školy navštívilo v tyto slunečné dny městské koupaliště a zpříjemnily si tak konec školního roku. Všichni si zaskotačili ve vodě, sklouzli se na tobogánu a ti nejmenší si pohráli na dětském hřišti. Nechyběla ani zmrzlina, malé občerstvení a hezký pocit ze společně strávených dnů ve škole.

NEJVĚTŠÍ ČTENÁŘ ŠKOLNÍ KNIHOVNY 2023/2024

Pro velký úspěch v loňském školním roce jsme letos zopakovali soutěž o Největšího čtenáře školní knihovny znovu zvlášť pro 1. a pro 2. stupeň.  Žáci  knížky při vracení krátce převyprávěli nebo dostali několik kontrolních otázek. Zde jsou výherci.

1. stupeň

1. místo – Eliška Tesařová (5.A)

2. místo – Michaela Karasová (5.A)

3. místo – Michaela Klecanská (5.A) a Lucie Kotapišová (5.A)

 2. stupeň

1. místo – Eliška Králová (7.A)

2. místo – Matěj Kvoch (7.B)

3. místo – Matěj Brýdl (6.A), Matyáš Dombaj (6.B), Jan Hartman (7.A),

Olga Balogová (7.B) a Veronika Edelmannová (7.B)

Žáci na prvních místech získali lego a 3D ještěry, na druhých místech velké čokoládové zajíce a menší 3D ještěry, na třetích místech 3D chobotničky a všichni k tomu tyčinky a sušenky. Každý, kdo se do čtení zapojil a přečetl aspoň jednu knížku, byl odměněn sušenkou.

Tak příště se nás snad do knížek zakousne ještě víc!

PŘÍPRAVA BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Naši předškoláčci měli možnost navštívit několik přípravných kurzů, kde se zábavnou formou seznamovali s paní učitelkou, výukou a školním prostředím. Vyzkoušeli si práci na interaktivní tabuli, grafomotorická cvičení, zpěv písní, tanec a dokonce navštívili i tělocvičnu. Ta měla největší úspěch. Děti se zapojily do různých pohybových aktivit, nechyběly ani soutěže. Všem budoucím prvňáčkům děkujeme za jejich aktivní účast a moc se na ně v září těšíme.

NEJHEZČÍ STEZKOU NA KARLŠTEJN

Žáci 3. a 4. ročníku podnikli dobrodružnou cestu karlštejnskou přírodou na perlu mezi našimi hrady. Cílem jejich cesty byl nejen samotný Karlštejn a jeho prohlídka, ale také jedinečné vyhlídkové místo Císařská louka a Muzeum voskových figurín. Tohoto celodenního náročného výletu se zúčastnili i někteří z našich rodičů.

ROZLUČKA 9.TŘÍDY

Pondělní odpoledne bylo pro naše deváťáky sváteční – pozvali své učitele a rodiče na rozlučku se základní školou. V úvodu hostům představili své studijní plány do budoucna, zatančili, zazpívali písničku „Děkuju Ti“ a předali rodičům květinu jako poděkování za podporu a péči v průběhu školní docházky. Následovala vtipná scénka o dvou sourozencích, písnička i poděkování učitelům v podobě květiny a drobných dárků. Po skončení programu bylo pro všechny připraveno občerstvení v podobě bohatého rautu, které zajistili rodiče žáků.

…milí deváťáci, přejeme vám do života jen to nejlepší, ať se vám daří a ať všichni najdete své spokojené místo na Slunci…

PROJEKT RECYKLOHRANÍ aneb UKLIĎME SI SVĚT

Letošní školní rok jsme byli opět poměrně úspěšní v projektu Recyklohraní. Naše škola získala poděkování za 76. místo v ČR a 10. místo v kraji. Registrováno je přitom 3900 škol a takto krásné umístění považujeme za velký úspěch. Děkujeme všem, kteří se zapojili a příští rok pokračujeme :-).

SPORTOVNÍ DOPOLEDNE PRO PRVŇÁČKY

Žáci 7.A si pro naše nejmenší připravili sportovní dopoledne plné soutěží. Děti za pomoci starších spolužáků s nadšením plnily zábavné úkoly. Nechybělo tradiční skákání v pytlích, střílení na terč nebo přenášení vody. Hezké dopoledne jsme společně zakončili posezením s dortíkem v Mlsné koze.

DOPISY MEZI ŠKOLAMI

Žáci třídy 6.B se v rámci hodin slohu učili psát osobní dopis. Jejich úkolem bylo napsat dopis nějakému kamarádovi nebo kamarádce s tím, že dopisy budou předány neznámým žákům. Jejich dopisy byly doručeny žákům primy žateckého gymnázia, kteří jim velmi rádi odepsali. Jelikož jich je větší počet, tak se stalo, že každý z našich žáků dostal jako odpověď zpět dva dopisy od dvou žáků. To bylo radosti! Žáci tak mohli zažít nezapomenutelné kouzlo dopisů.

NÁVŠTĚVA ZÁMKU V LIBOCHOVICÍCH

Nedávno se žáci 3. a 4. ročníku vypravili na školní výlet do Libochovic. Cílem jejich cesty byl půvabný zámek. Tento barokní skvost ze 17. století je známý svou bohatě zdobenou fasádou a nádherným interiérem. Průvodci je provedli reprezentačními sály, kde mohli obdivovat původní nábytek, obrazy a další umělecká díla. Zvláštní pozornost si zasloužila zámecká zahrada, která je jednou z nejkrásnějších v regionu. Děti se procházely mezi pečlivě upravenými záhony a vychutnávaly si klidnou atmosféru tohoto místa. Výlet byl zakončen prohlídkou aktuální výstavy originálních obrazů v zámecké galerii.

PRVŇÁČCI NA ZŘÍCENINĚ HRADU

Naši nejmenší si zpestřili konec školního roku výletem na zříceninu Pravda. Navštívili i Čertův kámen, ke kterému se váže zajímavá pověst, se kterou je paní učitelky seznámily. Děti prozkoumaly okolí hradu a poté si opekly buřty, což bylo pro některé nevšedním zážitkem. Celá akce byla zakončena sportovními aktivitami.

EXKURZE DO ČESKÉHO ROZHLASU

Zajímavé informace ze světa rozhlasu získali žáci 7.A a 9.třídy, když navštívili budovu Českého rozhlasu, která má nezastupitelné místo v pražské historii. Samotná budova je úzce spojena s několika historickými událostmi, které byly žákům představeny ve videoukázce, prohlédli si řadu starých rozhlasových přijímačů, magnetofonů a různých tiskovin. Žáci navštívili sál, kde vystupuje symfonický orchestr Českého rozhlasu, a poté se přemístili do Studiového domu v Římské ulici, kde se nachází vysílací pracoviště Radiožurnálu a Českého rozhlasu Dvojka. Žáci mohli dokonce nahlédnout přes skleněné dveře do vysílacích místností, kde v tu dobu probíhal živý přenos.

OSLAVA DNE DĚTÍ NA 1. STUPNI

Nejmladší děti si užily oslavu svého dne na sportovišti u koupaliště, kde pro ně bylo připraveno soutěžně-zábavní dopoledne. Žáci se mohli vyřádit na 13ti stanovištích, která nabízela skládání puzzle, nerf pistole, házení míčků na klauna, slalom s míčem, obruče, švihadla, skákání v pytli atd. Děti ve volném čase využily prolézačky a kolotoč a také si mohly koupit zmrzlinu a dobroty :).

OSLAVA DNE DĚTÍ NA 2. STUPNI aneb OSMÁCI JSOU SKVĚLÍ BOURÁCI

A to opravdu jsou. Žáci VIII. třídy si pro své spolužáky z celého 2. stupně připravili na čeradickém letišti u příležitosti Dne dětí dopoledne plné zábavy, sportovních a dovednostních aktivit. Na několika stanovištích děti sportovaly, poznávaly přírodniny
a ryby, luštily rébusy, učily se správně třídit odpad a předcházet jeho vzniku a v neposlední řadě si zopakovaly základy poskytování první pomoci a požární prevence. Úkoly plnily s velkým zápalem a úsilím. V závěru akce si společně zahrály tzv. papírkovanou, při které si se svými vyučujícími zaběhaly a zasoutěžily. Osmákům patří velké poděkování za pečlivou přípravu a dokonalou realizaci akce. Současně bychom chtěli poděkovat Záchranářům Žatec, členům HZS ČR Ústeckého kraje, Územního odboru Žatec a Městské policii Žatec, jmenovitě Z. Kobelčukové za profesionální pomoc při zajištění akce.

PŘÍBĚH 1. SVĚTOVÉ VÁLKY A TVORBA PAPÍRU ZE SLONÍHO TRUSU

V úterý 28. 5. 24 se žáci VIII. třídy a VII. B vypravili do Armádního muzea Žižkov a ZOO Praha, kde si ručně vyrobili papír ze sloního trusu. Vzdělávací program v Armádním muzeu Žižkov „Příběh Velké války“ a expozice mapující období 1914-1918 přiblížily žákům vedle hlavních válečných událostí i českou stopu v první světové válce a také cestu, která vedla k samotné československé republice. Zážitková expozice zákopů první světové války nastínila dětem, co mohli muži nasazení na válečných frontách zažívat na vlastní kůži. Žáci si s lektorem na příkladech ukázali zneužití techniky v první světové válce, vysvětlili příčiny, stručně popsali průběh a výsledky 1. světové války. Seznámili se rovněž se životem vojáků v 1. světové válce.
V ZOO Praha se žáci zúčastnili workshopu „Výroba papíru ze sloního trusu“, kde měli možnost vyzkoušet si vlastnoruční výrobu papíru tradičním způsobem. K výrobě využili sloní trus, nebo přesněji vlákninu, která je v trusu obsažená. Současně se dozvěděli, jak jsou někteří savci přizpůsobeni různým životním prostředím. V rámci prohlídky expozic savců si popsali stavbu jejich těla, charakterizovali jejich ekologii, zhodnotili význam živočichů v přírodě i pro člověka. Při závěrečné diskusi dokládali příklady závislosti člověka na přírodě, uváděli příklady péče o životní prostředí a ochranu přírody.
Výprava do 1. světové války a odhalování jejích tajemství, stejně jako samotná ruční výroba papíru se dětem líbila. Včetně vlastnoručně vyrobeného papíru si žáci odnesli spoustu nevšedních zážitků.

SOBOTNÍ OSLAVA 125. VÝROČÍ ZALOŽENÍ NAŠÍ ŠKOLY

Sobotní oslava, kterou jsme vzdali hold naší základní škole a její 125 let dlouhotrvající tradici, byla velkolepá. Přípravy probíhaly dlouho dopředu a vše vyvrcholilo 18. 5. 2024, kdy se široké veřejnosti v 10 hodin dopoledne otevřely hlavní vchodové dveře. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, který se odehrával v jednotlivých třídách, tělocvičně i ve vnějších prostorách školy, kde bylo přichystáno nejen občerstvení, ale i pódium pro žateckou kapelu The Little bit Band, která doplňovala sváteční program. 

Prohlídku budovy si nenechalo ujít přes 400 návštěvníků, jedním z významných hostů byl i filmový a divadelní herec a umělecký šéf Dejvického divadla pan Martin Myšička, který naši školu navštěvoval do sedmého ročníku. Ke zhlédnutí byly vystaveny úspěšné projekty realizované v poslední dekádě, učební materiály, přání škole, školní kronika i staré fotografie zapůjčené od našich absolventů, kteří zareagovali na výzvu „Pošli foto“ a sdíleli své vzpomínky spjaté s touto školou.

K prohlídce byla připravena i třída s průřezem těch nejzajímavějších výtvarných prací žáků a keramiky, zájemci o přírodní vědy si mohli užít stanoviště s experimenty a pokusy včetně mikroskopování preparátů, testování kvality vody nebo měření pH a CO2. Jiná z učeben byla věnována robotickým stavebnicím VEX IQ a VEX GO, které nabídly sestavování a ovládání robotů, a stavebnici Micro:bit, prostřednictvím které se lze naučit základy programování. Hosté si zde mohli vyzkoušet i LEGO Mindstorms a robůtky Ozoboty. Školní tělocvična nabízela možnost otestovat si sportovní náčiní využívané v hodinách Tv, návštěvníci si mohli zahrát stolní tenis, pohoupat se na kruzích nebo skočit přes švédskou bednu. Nejmenší děti si mohly vyrobit hračku v dílničce, jejich rodiče zase trávit čas v příjemném prostředí kavárničky, kterou jsme pro tento účel zřídili ve školní kuchyňce. Servírovala se káva, čaj a drobné občerstvení, a to vše pod taktovkou našich šikovných sedmáků, kteří hosty obsluhovali. 

Součástí oslav byla i dopředu vyhlášená soutěž „Když se řekne 3. ZŠ…“, která byla rozdělena do několika oblastí – literární, výtvarné, fotografické a hudební. Vítězné práce byly vystaveny a výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny na venkovním pódiu. Na pódiu se ostatně odehrával i celý odpolední program, který zahrnoval hudební i dramatická vystoupení mladších a starších žáků, proslov ředitelky školy paní Mgr. Jany Hassmanové, proslov pana starosty Ing. Radima Laibla i hudební zážitek v podání členů žatecké ZUŠ.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kteří se na přípravách oslavy podíleli. Děkujeme našim sponzorům za možnost mít vše tak, jak jsme si vysnili, děkujeme návštěvníkům, dětem i jejich rodičům za důvěru v nás vloženou.

Tento výjimečný den se povedl. A i přes to, že z nebe občas zapršelo a pokazilo slavnostní odpoledne, věříme, že dešťové kapky byly kapkami naděje přinášející naší 125 let staré škole další dobrou budoucnost.

Celý článek najdete ZDE.

Fotografie z celého dne najdete ZDE.

 

POHÁR ROZHLASU

Je za námi okresní kolo každoroční atletické soutěže, která vytváří a udržuje atletické tradice na školách a podchycuje chlapce a děvčata k pravidelnému aktivnímu sportování. Soutěžilo se v šesti lehkoatletických disciplínách – 60m, skok daleký, skok vysoký, hod míčkem / vrh koulí, vytrvalostní běh a štafeta 4x60m. Z šesti škol se naši reprezentanti umístili na 5. místě, ale my dávno víme, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se :-).

TAJE PRAVĚKU A ZÁZRAK EVOLUCE

Naši žáci se rozhodli vypravit se do historie naší planety, resp. otevřít okna do pravěku, a seznámit se s biodiverzitou živočichů, sledovat zázraky evoluce. Komentovaná prohlídka provedla žáky expozicí pravěké přírody. V jednotlivých sálech si zkoušeli představit, jak vypadalo území naší planety ve významných obdobích vývoje. Zavítali např. pod hladinu kambrického nebo jurského moře, do třetihorních lesů či na pláně lovců mamutů. Seznámili se s typickými zástupci živočichů a rostlin nejen na modelech, ale také na fosilním záznamu. Názorně si vysvětlili proces vzniku fosilií. V expozici Okna do pravěku měli žáci možnost ve čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují přelomová období v poznání historie života na Zemi od prvohor až po čtvrtohory. Prohlédli si prvohorní živočichy, jedny z nejstarších známých druhohorních plazů a pohlédli do očí hrozivě vypadajícímu šavlozubému tygrovi. Zjistili rovněž, že naše území bylo svědkem sopečné činnosti a vzniku mnoha jezer i močálů. Žáci si prošli také systematickou expozici živočichů. V jednotlivých sálech si postupně představili všechny skupiny od bezobratlých po savce. Ukázali si tak nejen typické představitele a jejich znaky, ale také méně známé druhy s neobvyklými přizpůsobeními. Kromě statických exponátů a modelů jim zvířata v pohybu zprostředkovala i krátká videa. Na závěr expozice pozdravil žáky obří mamut v životní velikosti a originální kostra srstnatého nosorožce. Výprava do tajů pravěku a evoluce se dětem líbila a odnesly si spoustu nevšedních zážitků.

PÁŤÁCI PŘIVEZLI ZLATO!

Žáci pátých tříd se účastnili oblastního turnaje ve vybíjené. Nasazení všech hráčů bylo od začátku zápasu veliké, podařilo se jim všechny zápasy vyhrát a vybojovali tak 1. místo! Díky tomuto úspěchu postupují do okresního kola, které se bude konat v Lounech. Pochvalu si zaslouží nejen za vzornou reprezentaci naší školy, skvělé chování, ale i za férové jednání při hře.

DRUŽINA MĚLA BESEDU O PŘÍRODĚ

V naší družině proběhla nedávno beseda s paní Ing. Šárkou Fialovou a jejím kolegou z Lesů ČR o přírodě, její ochraně a zvířátkách žijících v lese i na polích. Děti si vyprávění užily, poznávaly zvířata i stromy na obrázcích, odpovídaly na otázky týkající se přírody, viděly přinesené předměty na ukázku, jako je paroží, šišky, kůže z lišky, mývala, kuny a několik vycpaných zvířat. Kluci a holky se dozvěděli spoustu informací o přírodě a každý si odnesl malý dárek v podobě pexesa, magnetky, dřevěné káči, pravítka a tiskátka stop zvířat na rukou. Moc přednášejícím děkujeme za ochotu k nám do družiny přijet a strávit s námi čas.

ZÁPIS DO 1. TŘÍDY

Důležitý krok mají za sebou děti a rodiče, kteří do naší školy zavítali k zápisu do 1. třídy. Budoucí prvňáčci se poprvé setkali s paními učitelkami, vypracovali rozmanité úkoly, které jim zadaly, a s odměnou odcházeli domů. S některými žáčky se uvidíme až za rok, ale s mnohými budeme spolupracovat už od září a moc se na všechny těšíme.

SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY

OVLÁDLI JSME TURNAJ V MINIFOTBALU

Borci ze 6. a 7. tříd se perfektně předvedli na turnaji v minifotbalu, když získali fantastické 1. místo a zcela tak ovládli kategorii mladších žáků. Jarního turnaje se již tradičně účastnily týmy z žateckých základních škol a hrálo se systémem každý s každým. 

Dalším výborným výkonem se mohli pochlubit naši kluci z 8. a 9. třídy, kteří vybojovali krásné 3. místo v kategorii starších žáků. Zápasy byly vyrovnané, počasí slunečné a všude panovala dobrá nálada. 

Moc děkujeme našim týmům za vzornou a úspěšnou reprezentaci školy. Fotbalu zdar a minifotbalu zvlášť :-).

SKOK DO VÝŠKY aneb VELIKONOČNÍ LAŤKA 2024

V pořadí třetí sportovní úspěch zařídila žákyně 9. třídy Karolína Gugala, která si na Velikonoční laťce vyskočila pro skvělé 2. místo ve své kategorii! Závod ve skoku vysokém pro žáky žateckých základních škol a nižšího gymnázia pořádala již tradičně 5. ZŠ Jižní. Děkujeme všem našim klukům a holkám za reprezentaci a Káje moc gratulujeme.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2024

Den otevřených dveří je úspěšně za námi. Jsme rádi, že jsme vám mohli ukázat nejen prostory naší školy, ale především výuku anglického jazyka, tělocviku, přírodopisu, matematiky a českého jazyka. Děkujeme za váš zájem, potěšili jste nás vysokou návštěvností a těšíme se na brzké setkání při oslavách 125 let založení školy, a to 18. 5. 2024.

JARNÍ ÚKLID NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE

„TO JSEM JÁ, PŘÍRODA, TVÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ,
pečuj o mě, udržuj mě a chraň, budeš tak chránit i sám sebe.“

V rámci pravidelného jarního úklidu na březích řeky Ohře, který jsme letos opět realizovali pod záštitou projektu „Ukliďme Česko“, vyčistili žáci VIII. třídy lokalitu od železného mostu k lávce od odpadků a pozůstatků „moudré“ lidské činnosti.
Přestože se žáci věnují úklidu kolem řeky dvakrát za rok, na jaře a na podzim, mají pokaždé plné ruce práce. Bohužel je pro mnohé z nás stále nepřekonatelným problémem využívat odpadkové koše, kterých je kolem řeky několik, a uklízet po sobě. Úklidové akce se společně s žáky zúčastnil opět pan školník, Jan Baše, a s technickým a organizačním zabezpečením pomohly i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec. Současně byla požádána o účast na úklidové akci rovněž veřejnost, příp. jiné školy. Nabídky využila paní učitelka Babuková ze ZŠ a MŠ, Žatec, Dvořákova 24, která se k nám se svými žáky připojila. Počasí dětem opravdu přálo, jasná obloha a slunce jako by je chtělo za jejich aktivitu odměnit, děti nadšeně a pečlivě uklízely. Odpadu jsme nasbírali velké množství. Mezi sebranými věcmi jsme nacházeli např. plastové a skleněné lahve, plechovky, baterie, ale rovněž např. nádobí, kovový odpad, boty, velké množství igelitových pytlíků atd.

Poděkování patří všem zapojeným žákům, pro úklid se rozhodli sami i přes náročné a ne příliš komfortní podmínky, dále panu školníkovi, který nám pomohl s technickým zajištěním akce, technickým službám města, městské policii a městskému úřadu. Děti děkují mamince jednoho z žáků, paní Pichnarčíkové, která je překvapila bohatou sladkou odměnou. Nejvíce bychom ovšem chtěli poděkovat všem, kteří jsou zodpovědní k sobě i svému okolí, odhazují odpadky do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.

VELIKONOČNÍ ŠACHOVÝ TURNAJ 

Žáci měli příležitost vyzkoušet své šachové strategie v rámci Velikonočního turnaje, na který se přihlásili i členové našeho šachového kroužku. Turnaj byl otevřený pro všechny kluky a holky, ale účastnit se odvážili jen ti nejstatečnější. Po pěti kolech bylo zřejmé, že neporazitelným vítězem je Kevin Tran, na druhém místě se umístil Kareem Soušek a třetí místo si rozdělili Roman Šuritka a Jakub Zeleňák. Děkujeme všem borcům za zájem o tuto šlechetnou hru a speciálně děkujeme Maksimu Dzenisiukovi z 8. třídy, který se šachistům ve svém volnu věnoval a věnuje. Šach mat!

VYHLAŠUJEME SOUTĚŽE K NAŠEMU VÝROČÍ

AKCE, KTERÉ NÁS ČEKAJÍ

REPORTÁŽE Z NAŠÍ ŠKOLY

REPORTÁŽ Z PRVNÍHO ŠKOLNÍHO DNE

Další pěknou reportáž přinesla Televize ok plus Žatec o prvním školním dni v naší škole: TADY.

REPORTÁŽ Z NAŠÍ ŠKOLY

Pěknou reportáž o naší škole, která se pyšní titulem fakultní škola Přírodovědecké fakulty UJEP, můžete zhlédnout díky Televizi ok plus Žatec, která se k nám nedávno vypravila: TADY.

NEJVĚTŠÍ ČTENÁŘ ŠKOLNÍ KNIHOVNY 2023/2024

Naše škola pro velký úspěch v loňském školním roce opět vyhlašuje soutěž o Největšího čtenáře školní knihovny pro nový školní rok 2023/2024 znovu zvlášť pro 1. a pro 2. stupeň. Výherci dostanou tašku plnou dobrot. Ale pozor! Budete odměněni drobnými mňamkami všichni, kdo přečtete alespoň jednu knížku. Podmínkou je pouze to, že knížku při vracení krátce převyprávíte nebo odpovíte na několik kontrolních otázek. Čím více knížek přečtete, tím lépe!

Nezapomeňte – čtení nás baví, ale i pomáhá. Můžete se zapojit také do projektu Čtení pomáhá na www.ctenipomaha.cz a své čtení tak proměnit i v dobrý skutek. Je to jen na Vás. Co Vy na to? Tak jdeme na to!

VLAJKA PRO TIBET – 10. 3. 2024

Naše škola se připojila k mezinárodní kampani

Dne 10. března 2024 si prostřednictvím mezinárodní kampaně “Vlajka pro Tibet” připomínáme 65. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. V loňském roce se do kampaně zapojilo 867 českých obcí a 118 škol.

MAŠKARNÍ REJ OSMÁKŮ S DĚTMI Z DRUŽINY

To, že si mohou hrát malí i velcí, dnes předvedli žáci osmé třídy, kteří pro své mladší spolužáky ze školní družiny připravili odpoledne plné zábavy a maškarního řádění. Nechyběla stanoviště s úkoly, tanečky a písničky a byly i dobroty. Děkujeme, osmáci, jste skvělí! :-). 

RECYKLOHRANÍ, ANEB UKLIĎME SI SVĚT

Školní Recyklační program Recyklohraní vznikl v září roku 2008 se záměrem podpořit environmentální výchovu ve školách v ČR. Cílem projektu je prohloubit znalost žáků v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a drobných elektrozařízení.

PROJEKT ŽATEC V UNESCO 

27. – 28. 2. byly dny ve znamení projektu o Žatci a jeho zařazení na seznam UNESCO.
Mladší žáci nejprve navštívili Chrám chmele a piva a Sladovnu, aby se dověděli co nejvíce o vývoji chmelařství a o tom, jak rozlišit v našem městě obytný dům od bývalého skladu chmele, kterých tu je spousta zachovalých. Druhý den je čekalo překvapení v podobě návštěvy chmelového skřítka Hopíka. Ve škole pak dál pracovali na rozličných úkolech spojených s chmelařskou oblastí nebo s památkami našeho města. Žáci i paní učitelky se samozřejmě nezapomněli obléknout do pracovního oblečení a vytvořili tak atmosféru chmelové brigády. Bylo to moc prima, podívejte se na pár fotografií 🙂
.
Žáci druhého stupně se první den věnovali práci v učebnách, kde zkoumali chmel pod mikroskopem, pracovali na modelech chmelnice, výtvarně ztvárňovali Chmelový maják nebo rozebírali anglickou zkratku organizace UNESCO a seznamovali se s anglickými názvy památek v našem městě. Ani v tento den nechybělo tematické oblečení v podobě montérek či slamáků, které nás přeneslo „na chmele“.
Druhý den byl opět věnován přednášce p. P. Bažanta „Tak tady asi bydlí ten chmel“ v Galerii Sladovna a komentované prohlídce v Chrámu chmele a piva, kde se žáci 2. stupně prošli labyrintem mezi chmelovými žoky a seznámili se s expozicí odkazující na bohatou historii a tradice našeho kraje spojeného po tisíciletí s pěstováním chmele. Oba dny se vydařily a i vy se můžete podívat, jak probíhaly .

ŽÁCI NA LYŽAŘSKÉM VÝCVIKU

Ve dnech 19. – 23. 2. 2024 se naši sedmáci a deváťáci vydali na lyžařský výcvik do Krkonoš. Počasí předposlední den nepřálo, ale jinak byl na svazích v Rokytnici nad Jizerou sníh. Žáci byli ubytováni v hezké chatičce Pod Lipami, odkud vyráželi za lyžováním a pěšími túrami. Strava byla uspokojivá, sníh taky, paní učitelky usměvavé a žáci i rodiče nadšení.

Děkujeme za důvěru v nás vloženou a s radostí sdílíme některé ohlasy rodičů.

VĚDA VE FILMU – HLEDÁ SE NEMO

Vědecký workshop z nového přírodovědeckého cyklu Věda ve filmu měli možnost zažít žáci šestých tříd. První část vycházela z filmu „Hledá se Nemo“ a druhá část byla ryze praktická – děti na vlastní oči prohlédly živočichy z moře, seznámily se se základy pozorování mořského planktonu a jednoduchými chemickými metodami používanými při studiu mořské vody. Dále se učily, jak správně pojmenovat všechny živočišné druhy z filmu, povídaly si zajímavosti o životě na korálovém útesu a bylo jim vysvětleno, že není houba jako houba a že porifera v lese neroste :).

OHLÉDNUTÍ ZA PROSINCEM

Měsíc prosinec byl nabitý akcemi a vánočními setkáními, které nám zkrátily čekání na Ježíška. Úspěšně jsme zvládli návštěvu Mikuláše i Vánoční akademii, která sklidila velký úspěch, stejně jako Den v gala, kdy se žáci oblékli do společenského oblečení, ve kterém oslavili vánoční besídky. Poslední školní den jsme se taky všichni sešli, abychom si zazpívali pár vánočních koled a rozloučili se tak s rokem 2023.

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

 

Letos opět probíhá celostátní Tříkrálová sbírka, a to ve dnech 1. – 14. ledna 2024. Tři králové navštívili i naši školu a zavítali do každé třídy. Seznámili žáky s tradicí, ukázali jim dary, které přinesli před 2024 lety Ježíškovi a společně s dětmi si zazpívali písničku My tři králové. Moc děkujeme našim žákům za ztvárnění postav, a to nejen ve škole, ale i odpoledne a o víkendu mimo školu.
Pokud bude chtít do sbírky kdokoli přispět, může tak učinit na www.trikralovasbirka.cz.
Moc děkujeme.

125. VÁNOCE NA TROJCE aneb VÁNOČNÍ AKADEMIE

Rok se s rokem sešel a naše děti a paní učitelky si pro rodiče opět připravily vánoční program v městském divadle. Diváci tak mohli zhlédnout pohádku O Červené Karkulce, malé zpívající námořníky, tanec s klobouky, příběh o Vinnetouovi, pásmo tanců na vánoční i moderní písničky, individuální i sborový zpěv. Vánoční překvapení se moc povedlo, rodiče i děti byli nadšení a všichni se těšíme na příští rok.

   

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Jako každý rok, tak i letos nás navštívil Mikuláš. Dorazil s čerty a anděly, aby rozdal dětem balíčky, ale také spoustu radosti a úsměvů. A co víc, čert si našel své hříšníky a vyčinil jim, ale samozřejmě s úsměvem na rtech :).

RODIČE S DĚTMI VE VÁNOČNÍ KERAMICKÉ DÍLNĚ

Již tradičně se sešli rodiče a děti v naší keramické dílně, aby vytvořili drobné dárečky s vánoční tematikou. Potěší jimi nejen sebe, ale i seniory, kterým budou tyto drobnosti předány v rámci vánočních oslav. Děkujeme za podporu a těšíme se na příští ročník.

NÁŠ VÁNOČNÍ STROMEČEK NA NÁMĚSTÍ

Letos se žáci pátých tříd naší školy opět zúčastnili soutěže o nejkrásnější stromeček na žateckém náměstí. Kluci a holky letošní výzdobu pojali jako přání druhým lidem…přání nesobecká, upřímná, milá, dětská…

Děvčata se svými třídními učitelkami stromek v úterý 28.11. ozdobily a teď se všichni těšíme nejen na vyhlášení výsledků, ale i na to, jakou radost náš stromeček kolemjdoucím udělá.

ADVENT ZAKLEPAL NA DVEŘE

V předvánočním čase jsme se sešli s rodiči a žáky druhého stupně, abychom si spolu vytvořili krásné adventní věnce. Atmosféra byla příjemná, ve vzduchu vonělo jehličí a společně jsme se naladili na sváteční vlnu. Věnce se povedly a už teď zdobí nejeden stůl. Krásný advent přejeme.

OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA A DĚJEPISU

Nedávno u nás proběhlo školní kolo dějepisné a češtinářské olympiády. Ze soutěžního klání vyšli vítězně následující žáci:

OLYMPIÁDA Z DĚJEPISU:

  1. místo: Barbora Duchoňová (9.tř.)
  2. místo: Ladislav Šimek (8.tř.)
  3. místo: Viktorie Fabiánová (8.tř.)

OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA:

  1. místo: Gabriela Vostrá (9.tř.)
  2. místo: Viktorie Fabiánová (8.tř.)
  3. místo: Barbora Duchoňová (9.tř.), Ladislav Šimek (8. tř.)

Všem gratulujeme a budeme držet palce v okresním kole, kde vždy první dva budou reprezentovat naši školu.

ŽÁCI OBJEVOVALI ŽATECKÝ POKLAD

V rámci hodin dějepisu navštívili osmáci Městské muzeum K. A. Polánka, kde si prohlédli výstavu „Žatec ve víru třicetileté války“ a významný „Žatecký poklad“, který pochází z počátku 11. stol. Mohli tak zhlédnout evropský unikát, soubor stříbrných mincí a hřiven, zlatých šperků a dalších vzácných předmětů. Také si vyzkoušeli znalosti o historii svého města v interaktivní poznávací hře Stroj času, která žáky velice bavila, jelikož pomocí tabletů plnili různé úkoly, jejichž prostřednictvím postupovali dál a zároveň se zábavnou formou dozvídali více o zajímavostech z historie Žatce.

OHLÉDNUTÍ ZA LETOŠNÍM HALLOWEENEM

Naše škola pořádala každoroční Dýňobraní pro rodiče a děti z 1.stupně. Děkujeme všem rodičům za hojnou účast a báječné pohoštění, kterým jste, zejména dětem, zpříjemnili naše setkání:-). Vaše krásné dýně vyzdobily školu na projekt Halloween, který probíhal hned druhý den. Věříme, že i další akce, prožijeme spolu opět v příjemné atmosféře.

Děti prvního stupně se v projektový den oblékly do strašidelných kostýmů a pomalovaly si obličeje
strašidelnými motivy. Hned ráno je přivítaly rozsvícené vydlabané dýně, které děti připravily spolu se svými rodiči. V průběhu dopoledne se seznámily s historií tohoto svátku, řešily zajímavé úlohy s halloweenskou tématikou, vytvářely pavoučí sítě, třídy vyzdobily vlastnoručně vyrobenými ozdobami, rozšířily si slovní zásobu v anglickém jazyce, zpívaly anglické halloweenské písně. Děti celý den pracovaly se zaujetím a nadšením. Vzájemně si pomáhaly a dozvěděly se mnoho zajímavých a nových informací.

Halloweenské řádění se nevyhnulo ani starším žákům na 2. stupni. Také oni se oblékli do strašidelných kostýmů a v rámci hodin anglického jazyka a konverzace měli výuku s tématikou Halloweenu. Dlabání dýní se letos vyhnuli, ale třeba je to čeká příští rok :-).

NAŠI HOŠI NA FLORBALE

Dne 2.11. se konal turnaj ve florbale pro žáky 8. a 9. tříd. Žáci bojovali statečně a přesto, že nedosáhli na stupně vítězů a umístili se na 4. místě, zvládli to na jedničku. Gratulujeme!!!

PRVŇÁČCI NA STEZCE ODVAHY

Naši prvňáčci se úspěšně zúčastnili stezky odvahy. Aby se na stezce necítili osamoceně, doprovodili je rodiče. Žáci prokázali nejen značnou odvahu a odhodlání, ale také úžasnou schopnost týmové spolupráce – stezku jsme prošli všichni společně. Závěrečné občerstvení, které následovalo po dokončení stezky odvahy, bylo skvělým bodem na konci celé akce. Děkujeme rodičům za podporu.

ŽÁCI V TROPICAL ISLAND

Žáci ze 4. – 9.tříd se zúčastnili již tradičního zájezdu do zábavního parku Tropical Islands v Německu.
Všichni si procvičili plavecké dovednosti a užili si spoustu zábavy na tobogánech, divoké řece i písčité pláži. Nejvíce se všem líbila divoká řeka, která se nachází v části nazvané Amazonie – White Water River. A už teď se těšíme na další společné plavání.
.

ENVIRONMENTÁLNÍ EXKURZE DO PODKRUŠNOHORSKÉHO ZOOPARKU CHOMUTOV

„Za pět minut dvanáct“ – že je spíše už pět minut po dvanácté, se dozvěděli žáci VIII. třídy, kteří se zúčastnili environmentálně laděné exkurze do Podkrušnohorského zooparku Chomutov. Podrobně se věnovali tematice ohrožených druhů zvířat a jejich efektivní ochraně. Rozebírali problematiku pytláctví, ilegálního obchodu, ztráty přirozeného prostředí a celkového vlivu lidské společnosti na planetu. Součástí programu byla také návštěva areálu, práce s pracovními listy a ukázka ochrany přírody. Žáci si uvědomili, že současný kritický stav životního prostředí a klesající biodiverzita zvířat jsou dílem člověka a že jen on může tuto situaci otočit pozitivním směrem. Jak to udělat, co mohou oni sami změnit ve svém chování a jak mohou přispět ke zlepšení, se snažili zjistit prostřednictvím vzdělávacích aktivit přímo v terénu, resp. mezi zvířaty chomutovského zooparku.

Děkujeme lektorovi Bc. Matěji Kynštovi za zajímavý, profesionálně a kvalitně vedený environmentální výukový program.

ODPOLEDNÍ KROUŽEK PRO DRUŽINU

Slunné počasí jsme v rámci kroužku pro družinu využili skládáním mandal z přírodních materiálů. Děti si přinesly vlastní zásoby listů, kaštanů, větviček, šípků, ořechů a kamínků, ze kterých tvořily překrásné obrazce: sovičku, králíčka, ohniště, podzimní hvězdu, strom, kouzelnou zahradu, věnec…podívejte se na tu nádheru:

ŽÁCI SE OPĚT PUSTILI DO PODZIMNÍHO ÚKLIDU NA BŘEZÍCH ŘEKY OHŘE

V rámci podzimního úklidu okolí řeky Ohře a projektu 72hodin vyčistili žáci VIII. třídy její břehy od odpadků. Pomohli tak přírodě vydechnout si a uložit se k zimnímu spánku. Je smutné, že pro mnohé z nás je velkým problémem používat odpadkové koše a uklízet po sobě. Do akce se společně s žáky zapojil také pan školník, s technickým a organizačním zabezpečením pomohly i místní instituce a organizace, Technická správa města Žatce a Městský úřad Žatec. Žáci požádali o podporu nejenom své rodiče, ale rovněž širokou veřejnost.

Počasí se nám zase vydařilo a děti uklízely přímo s nadšením. Při úklidu jsme nalezli zvláště „zajímavé kousky“, např. kuchyňské nádobí nebo školní aktovku z dob mládí třídní učitelky. Nasbíraného odpadu bylo opět velké množství, bohužel i přes fakt, že tuto lokalitu pravidelně dvakrát ročně uklízíme. Mezi odhozenými věcmi jsme nacházeli především plechovky, plastové lahve, obaly od polotovarů atd. Mnohý odpad se často bohužel povaloval nedaleko odpadkových košů.

Poděkování si zaslouží nejenom všichni zúčastnění žáci, ale také pan školník, který nám pomohl s technickým zabezpečením akce, technické služby města, městská policie a městský úřad. Rovněž bych chtěla jménem žáků poděkovat mamince jednoho z nich, paní Pichnarčíkové, která dětem připravila bohatou sladkou odměnu.

Děkujeme také všem, kteří jsou natolik zodpovědní k našemu životnímu prostředí, že své odpadky odhazují do košů, a to nejlépe do těch na tříděný odpad.

JABLÍČKOVÝ DEN V 1.A

Žáci 1. A prožili skvělý a kreativní den, který jsme nazvali „Jablíčkový den“. Náš první projektový den byl plný zábavy, učení a samozřejmě jablečných dobrot. Děti se do tohoto projektového dne pustily s nadšením. Během dopoledne jsme se zaměřili na vzdělávání spojené s tématem jablka. Děti vyplnily pracovní list, na kterém se učily o jablku, počítaly jablíčka a vytvořily výtvarné obrázky s jablíčky jako hlavním motivem.
Pro výtvarnou výchovu jsme si vzali jablíčko jako inspiraci a vytvořili jsme krásné obrázky.
Ale nezůstali jsme jen u výtvarné výchovy. Také v rámci tělesné výchovy jsme začlenili aktivity spojené s jablky. Děti se zapojily do různých sportovních her a cvičení, která měla téma jablka.
Celý den byl plný radosti a vzájemného sdílení znalostí o jablcích. Tento projektový den nám ukázal, jak můžeme učit a učit se kreativně a zábavně. Jsme rádi, že jsme mohli tuto zkušenost s našimi žáky sdílet a těšíme se na další podobné projekty.
.

OSLAVY 125. VÝROČÍ ZAČALY

Odpoledním setkáním starších a mladších žáků začaly oslavy významného výročí naší školy. Na programu bylo zasazení stromu školy a několika keříků, které spolu nejen ozdobí okolní prostor, ale budou také živou připomínkou tohoto jubilea.

TŘEŤÁCI NA TEAMBUILDINGU

Jeden školní den našich třeťáků se proměnil v příjemný teambuilding strávený v přírodě. Cílem této akce bylo nejenom posílit naše vztahy mezi sebou, ale také zkoumat, soutěžit, hledat poklad, užívat si společný čas.
Na závěr jsme si rozdělali oheň a upekli tradiční špekáčky. To byl skvělý způsob, jak zakončit toto dopoledne plné dobrodružství a zábavy.